Názor: Developeri v TANAP-e to budú mať opäť o čosi jednoduchšie. Kvôli novej vyhláške envirorezortu
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (3)
Tatranský národný park prichádza o svoje vzácne poklady rýchlejšie ako sme čakali. Paradoxne, nie rukami lesníkov, ale rukou ministra životného prostredia Jána Budaja. Schválená reforma národných parkov naberá reálne kontúry a niektorí jej podporovatelia zrejme nebudú nadšení. Dôvod na radosť však majú tatranskí developeri, pretože stavať v našom najstaršom národnom parku bude opäť o čosi jednoduchšie.
Prečo? Autori súhlasných vyjadrení k stavbám sa neraz poriadne zapotili pri vymýšľaní ospravedlnení a dôvodov, pre ktoré môže nový hotel stáť na brehu Štrbského plesa, alebo sídlisko apartmánových domov priamo v lokalite výskytu chránených druhov. Po novom už toľko práce mať nebudú.
Ministerstvo "ochrany prírody" rozhodlo, že niekoľko desiatok vzácnych druhov už ochranu nepotrebuje a jednoducho ich vyškrtlo zo zoznamu chránených rastlín. Čo na tom, že vzácne glaciálne relikty, ako napríklad silenka bezbyľová, dryádka osemlupienková, či drobná vŕba sieťkovaná rastú v Tatrách od poslednej doby ľadovej?
Vyhláška č.170/2021 z dielne ministerstva životného prostredia z nich šmahom ministrovho pera urobila bežné rastliny rovné obyčajnej tráve. V reformovaných a oslobodených národných parkoch tak už pri posudzovaní vplyvov nových stavieb na životné prostredie (EIA) nebude treba brať ohľad na kedysi vzácne klenoty Tatier.
Teraz už aspoň vieme, čo v reči ministerstva životného prostredia znamená oslobodenie...
Ing. Pavel Homola
Zdroj: Status autora na sociálnej sieti
Titulok: Lesmedium.sk
Komentárov
Ak pominieme fakt, že revízia siete chránených území mala predchádzať reforme národných parkov, ďalším krokom k plneniu programového vyhlásenia vlády by malo byť prehodnotenie siete chránených území. Ak rastliny, ktoré v CHÚ rastú, už nie sú chránené, vzniká riziko (aj keď snáď len hypotetické), že niektoré PR/NPR môžu stratiť opodstatnenie (§22, ods.1, zákona 543/2002). Veď ak sa v lokalite nevyskytuje chránený druh, načo je taká PR, ktorá má zo zákona chrániť jeho biotop? Prečo v takejto papierovo "vykastrovanej" rezervácii nepovoliť stavbu, resp. inú aktivitu, keď ňou nemáme čo ohroziť? Na Slovensku je predsa vďaka „ekosystému našich ľudí“ možné všetko. Tatranský národný park vrátane jeho rýchlo sa meniaceho podhoria je toho žiarivým príkladom. Vzácne druhy slovenskej flóry by mali zostať zákonom chránené nech rastú vo voľnej prírode hocikde. Aj v prírodnej rezervácii, aj mimo nej.
P.Homola
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.