Prihlásiť

Názor: Ďalší podraz na vidieku – reorganizácia štátneho podniku LESY SR

Ako keby nestačilo presúvať pozemky, riešiť lúky a pasienky ďalšími obmedzeniami, tak LESY SR  vyhlásia v takom chaose a neistote reorganizáciu. Začnime niekde okolo roku 1991. V tomto roku začína platiť zákon o pôde, na základe ktorého sa začnú „preteky“ v prinavracaní lesov pôvodným vlastníkom. Je úplne jasné, že súdny človek, v tej revolučnej dobe, s tým súhlasil, ale... nebolo inej cesty? Prečo sa nevyvíjal podobne aj osud poľnohospodárskej pôdy? Poobzerajte sa okolo seba a odpoveď príde sama.

Doporučený Generálne riaditeľstvo š. p. LESY SR v Banskej Bystrici Foto Jozef Marko Generálne riaditeľstvo š. p. LESY SR v Banskej Bystrici

Ale vráťme sa do lesa. Takže od roku 1991 začali štátne organizácie lesného hospodárstva s prinavracaním lesného majetku pôvodným vlastníkom. Mnohé štátne lesné podniky aj pod tlakom prémiových odmien! Tak je úplne jasné, že platilo známe, kto robí, robí aj chyby. Ale to by bolo to najmenšie, že sa občas vrátilo niečo nejakému podvodníkovi a že niečo sa ani doteraz nevrátilo, niektorým sa podvod nepodaril, niektorí podvodníci už požívajú meno úspešných podnikateľov a niektorí čakajú ďalej.

Ale kto prežíval najťažšie chvíle? Určite lesníci, lebo tí mohli za všetko. Ale len a len za všetko zlé. Tu vyrúbali „našu“ horu a nenechali po sebe nič, tam hospodárili zle a spôsobili nejakú katastrofu... Ale čo bolo najhoršie, tak sa rušili lesné obvody, lesné správy a lesné závody. Zanikali pracovné miesta, spôsobovali sa krivdy, chátral majetok. A štátne lesnícke organizácie sa museli starať o všetko nepohodlné. Zodpovedali za neštátne neodovzdané lesy, zodpovedali za prebytočné budovy, cesty, až po drobné vodné toky, ktoré nik nechcel. Nik si nevšímal to, že po činnosti lesníkov, aj po období exploatačného režimu, ostali na Slovensku lesy, ktoré patria svojím stavom do prvej trojky najkvalitnejších lesov Európy!

Takže v roku 1991 sa začala „večná“ reorganizácia štátnych lesníckych organizácií a nakoniec bolo prinavrátených viac ako 50 % lesných pozemkov, ktoré dovtedy obhospodarovali štátne lesy. A nakoniec aj prišla reorganizácia vo forme jedného štátneho lesného podniku, ktorý obhospodaruje väčšinu lesného majetku štátu – LESY SR, štátny podnik, ktorý reálne začal existovať 1.1.2000. Vo víre rôznych foriem a spôsobov boja a sídla odštepných závodov, z pôvodne navrhovaných 16, vzniklo nakoniec 26 odštepných lesných závodov, na území celého Slovenska.

Niektorí hovorili o porušení zásad ekonomiky a riadenia, nakoľko je vraj 26 podriadených zložiek veľa a že ich riadenie je neekonomické. Ale nie je správa majetku štátu, ktorý je rozdrobený po celom zemí Slovenska, je rozptýlený, neoplotený a má nesmiernu ekonomickú, spoločenskú, historickú a ekologickú hodnotu, predsa len veľmi špecifická a nevyžaduje si dokonca aj výnimky z teórie riadenia?

Aj napriek tomu, že LESY SR, štátny podnik vznikol aj za účelom vyrovnávania diferenciálnej renty, za účelom zjednotenia spôsobu a formy obhospodarovania vzácneho majetku, už takmer od začiatku existencie tohto lesníckeho kolosu vznikajú snahy o ďalšie a ďalšie reorganizácie štátneho podniku LESY SR. Takže pokračuje neistota zamestnancov tejto lesníckej organizácie, znova a znova ich strašia so zmenami,  prepúšťaním a ďalšou centralizáciou firmy. Ďalší nepokoj v práci zamestnancov firmy!

Podrobne pripravovanej „Vinšovej“ reorganizácii dali stop politici, ale nestačili zastaviť veľký presun lesníckych robotníckych povolaní do externého prostredia. A tak z tisícok robotníkov, pôvodne zamestnaných v podniku LESY SR, stvorili zrazu tisíce drobných živnostníkov. Niektorých zlúčili do firiem a firmičiek a poskytli im ochranný „dáždnik“, vo forme istých zmlúv na prvé tri roky ich existencie. Samozrejme, že sa stala prebytočnou aj pomerná časť nerobotníckych miest, pretože ich prácu už podnik nepotreboval. Takže ďalšia skrytá reorganizácia. Z pôvodných takmer 13 000 zamestnancov, je dnes v štátnom podniku LESY SR menej ako 3 000!

Tak sa chcem kompetentných opýtať, či je ešte stále veľa tých, ktorí sa majú starať o (skromne povedané) najväčší skvost tohto štátu, o lesný majetok štátu, v správe štátneho podniku LESY SR? Či hlavným poslaním tejto organizácie je šetriť a tým prinášať ďalšie financie do bezodnej štátnej pokladnice tohto štátu? Nie je prezieravejšie udržiavať a zlepšovať stav lesných pozemkov vo vlastníctve štátu v prospech všetkých občanov a pokračovať v trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov, v súlade s ich celospoločenským poslaním? Veď aj v takejto organizačnej štruktúre nie sú LESY SR, štátny podnik, pre štátnu pokladnicu príťažou, plnia množstvo verejnoprospešných funkcií pre všetkých občanov Slovenska, za ktoré sa im nedostáva žiadnej odmeny, ani oprávneného uznania. Zamestnávajú ľudí a viažu na seba tisícky dodávateľov a odberateľov, čím sú mimoriadne prospešné pre slovenskú ekonomiku. Tak komu tak záleží na takzvanej reorganizácii a prečo?

Som presvedčený, že úspešný projekt transformácie takej organizácie akou sú LESY SR, štátny podnik, nemôže byť postavený na deštrukcii, na prepúšťaní zamestnancov, na vyprázdňovaní budov, na ústupe z pozícii. Kde je návrh diverzifikácie firmy, kde je využitie spoločenskej objednávky, na ktorú sa projekt odvoláva, ale vôbec nerieši? Kde je návrh využitia vzdelaných zamestnancov, do ktorých ďalšieho vzdelávania roky firma investovala? Kde je návrh využitia  objektov, ktoré takto ostanú prázdne a stanú sa príťažou pre organizáciu?

Za každú cenu si chce niekto napnúť svaly a zas urobiť to, čo sa v tejto lesníckej organizácii deje nepretržite od roku 1991? Prečo chce niekto za každú cenu zrušiť tie posledné štátne lesnícke inštitúcie v dedinách a malých mestečkách nášho vidieka, ktoré existujú takmer 100 rokov? Komu tak záleží na ďalšom oslabení nášho vidieka, na ďalšej centralizácii? Komu záleží na tom, aby sa neschopnosť riadenia tejto firmy, rozkrádanie jej majetku a zisku nastrčenými rukami oligarchov, pod dohľadom politikov, zakrývala a ospravedlňovala potrebou racionalizácie a reorganizácie?

Všetci aktuálne zodpovední, skúste dopriať štátnym lesníkom trocha pokoja, priestoru a času na riadne plnenie si svojich povinností. Aby sa nemuseli neustále obávať straty svojho zamestnania -poslania, aby sa nemuseli báť o osud svojich rodín, aby už konečne mohli naplno využiť svoj pracovný potenciál, aby nemuseli čakať v strachu na ďalšiu reorganizáciu. Aby nemuseli zo strachu radšej nerobiť nič, aby neurobili niečo zlé, čo sa niekomu mocnému nezapáči a zoberie mu to, čo je jeho poslaním, zoberie mu možnosť pracovať v prospech nášho lesa.

Nie, nie som naivný, nemoderný a nie som presvedčený o ideálnej organizačnej štruktúre štátneho podniku LESY SR. Ale tak vzácny majetok štátu, ani zamestnanci organizácie, ani dodávatelia a odberatelia a ani hlavní akcionári tohto majetku si nezaslúžia ničenie, rušenie a prepúšťanie. Tento vzácny majetok štátu, všetci dotknutí občania, naša spoločná budúcnosť a naši potomkovia si zaslúžia, aby bol nejaký projekt reorganizácie moderný, aby staval, budoval, rozvíjaj a využíval obrovský potenciál tohto majetku a obrovský potenciál ľudských zdrojov, ktoré rokmi dokázali svoju opodstatnenosť. Dôkazom toho je obrovské množstvo skvostov našej prírody, skvostov našich lesov, s ktorými sa ale paradoxne chváli niekto iný! Lesu zdar!

Ing. Jozef Staško

Pozn. red.: Redakcia nezodpovedá za informácie zverejnené v tomto článku. Ide o názory autora, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie. 

 

 

Prečítané: 6024
(35 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Turistu ošpliechal služobný psík, na lesníka chcel kvôli tomu volať policajtov. Po lesnom robotníkovi turisti hádzali kamene za to, že v poraste robil prerezávku...

TÝŽDŇOVKA: Turistu ošpliechal služobný psík, na lesníka chcel kvôli tomu volať policajtov…

Aktuálne

Zobrazenie:13556

Tento týždeň som sa stretol v Kežmarských Žľaboch neďaleko Tatranskej Lomnice so zamestnancami spoločnosti Lesy mesta Kežmarok – konateľom Ing. Jurajom...

Envirorezort: Klamstvo o masívnej ťažbe dreva v najprísnejšie chránenej zóne Národného parku Muránska planina

Envirorezort: Klamstvo o masívnej ťažbe dreva v najprísnejšie chránenej zóne Národného parku…

Aktuálne

Zobrazenie:5553

Vyjadrenia o masívnej ťažbe v najprísnejšej zóne Národného parku Muránska planina sú klamstvo. Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo životného...

TÝŽDŇOVKA: Aby sa plány chovu a lovu konečne odvíjali nie od jarných kmeňových stavov, ale od stavu prostredia, v ktorom zver žije

TÝŽDŇOVKA: Aby sa plány chovu a lovu konečne odvíjali nie od jarných…

Aktuálne

Zobrazenie:5549

Keď Mestské lesy Košice zorganizovali odborný seminár pod názvom Štruktúra porastov na kalamitných plochách Lesného celku Košická Belá po víchrici...

Názor: Rozum ostáva stáť nad dianím na Šumave, nečudujme sa obciam na Křivoklátsku, že nechcú národný park

Názor: Rozum ostáva stáť nad dianím na Šumave, nečudujme sa obciam na…

O čom sa píše

Zobrazenie:5112

Prvý český internetový denník Neviditelný pes, ktorý vychádza v spolupráci so serverom Lidovky.cz, uverejnil názor Tomáša Jirsu pod názvom Prečo...

Lesy mesta Brezno vybudovali protipožiarnu nádrž: Reakcia na zvýšenú frekvenciu a intenzitu extrémneho počasia

Lesy mesta Brezno vybudovali protipožiarnu nádrž: Reakcia na zvýšenú frekvenciu a intenzitu…

O čom sa píše

Zobrazenie:4237

Lesy mesta Brezno po vlaňajšej rekonštrukcii malej vodnej hrádze Brest v Michalovej dokončili v uplynulých dňoch výstavbu ďalšej protipožiarnej nádrže...

Na Donovaloch sa uskutočnil 18. ročník súťaže NAJ HORÁR: V šiestich disciplínach súťažilo 66 lesníkov a 12 lesníčiek

Na Donovaloch sa uskutočnil 18. ročník súťaže NAJ HORÁR: V šiestich disciplínach…

Aktuálne

Zobrazenie:3967

Štátny podnik LESY SR na sociálnej sieti informuje o výsledkoch 18. ročníka súťaže NAJ HORÁR, ktorý sa uskutočnil 24. mája...

Hlavné správy

TÝŽDŇOVKA: V prírode stačí chodiť s otvorenými očami, a nie zaslepený ideológiou bezzásahu

TÝŽDŇOVKA: V prírode stačí chodiť s otvorenými očami, a nie zaslepený ideológiou…

Aktuálne

Tragická udalosť v Monkovej doline neďaleko Ždiaru v Belianskych Tatrách si vo štvrtok 11. júla vyžiadala dva ľudské životy a štyroch...

Prečítajte si viac
Ekoaktivisti organizujú v národných parkoch náučné exkurzie: Spoplatnené zážitky v miestnej divočine

Ekoaktivisti organizujú v národných parkoch náučné exkurzie: Spoplatnené zážitky v miestnej divočine

O čom sa píše

Ľudia, ktorí zaplatia účastnícky poplatok, sa môžu do konca letných prázdnin zúčastniť náučných exkurzií, organizovaných v Česku už po dvadsiaty piaty...

Prečítajte si viac
Bratislavskí mestskí lesníci modernizujú areál Horárne Krasňany: Druhý najnavštevovanejší vstupný bod do mestských lesov

Bratislavskí mestskí lesníci modernizujú areál Horárne Krasňany: Druhý najnavštevovanejší vstupný bod do…

O čom sa píše

V areáli pri Horárni Krasňany, ktorý je druhým najnavštevovanejším vstupným bodom do mestských lesov v Bratislave, pribudli chýbajúce toalety, na...

Prečítajte si viac
Populácia hlucháňa hôrneho sa na území národných parkov Šumava a Bavorský les významne zväčšila: Za šesť rokov o 250 jedincov na súčasných takmer 900

Populácia hlucháňa hôrneho sa na území národných parkov Šumava a Bavorský les…

O čom sa píše

Populácia hlucháňa hôrneho sa na území národných parkov Šumava a Bavorský les významne zväčšila. Podľa výsledkov monitoringu, ktorý na svojich...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora