Názor: Cesta v reforme národných parkov - rovnováha a kompromis v ich prehodnotení
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vzhľadom na to, že doterajšie rokovania medzi ochranárskou obcou a dotknutými subjektmi neprinieslo posun pre prípravu reformy, musí dôjsť ku kompromisu a rovnováhe. Ochranárska obec napriek posúdeniu Národného parku Muránska planina medzinárodnou organizáciou IUCN v roku 2016 a jej zaradení do kategórie V - prírodný park, na to nereaguje. Rovnako nereaguje na regionálnu petíciu s vyše 8 000 podpismi.
Nerešpektuje ani vlastný novelizovaný zákon o ochrane prírody, ktorý hovorí, že územie národného parku má byť človekom málo pozmenené, čo Muránska planina absolútne nespĺňa. Keď sa dve strany nevedia dohodnúť, riešením je odborne rozdeliť výmeru národného parku na národný a prírodný park rovnakým dielom.
Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan uviedol, že chápe zonáciu národných parkov ako ich revíziu. A poukázal na susedné bohatšie Rakúsko s 3,5 % podielom národných parkov z rozlohy krajiny oproti našim 7,5%.
Rozdelením národného parku Muránska planina na Národný park a Prírodný park dosiahneme okamžitú dohodu všetkých dotknutých subjektov. Čo sa vlastne v tomto prípade stane?
NÁRODNÝ PARK MURÁNSKA PLANINA
Jeho územie bude zahŕňať všetky doteraz vyhlásené národné prírodné rezervácie s 5. stupňom ochrany. Bude zaberať južné územie národného parku s dobrou autoregulačnou schopnosťou ekosystémov a s dobre nastaviteľnou bezzásahovosťou 50% a neskoršie 75 %. Je to územie, ktoré sa najviac približuje kritériám medzinárodnej organizácie na ochranu prírody IUCN.
Otvoria sa dvere pre uvoľnenie peňazí na reformu z plánu obnovy. Ochranárska obec bude mať svoje územie, kde bude mať možnosť realizovať svoju činnosť a v praxi dokázať teóriu o vzniku nových pracovných miest. Môže sa rozvíjať turizmus na Muránskom hrade na Hradovej v spojení s kultúrnymi pamiatkami v regióne.
PRÍRODNÝ PARK MURÁNSKA PLANINA
Bude zaberať severnejšiu časť Muránskej planiny s ihličnatými, človekom vytvorenými ekosystémami s nízkou autoregulačnou schopnosťou, ktorým bez aktívnej činnosti hrozí rozpad. To v dnešnej dobe klimatických zmien znamená - ísť klimatickým zmenám v ústrety!
Lesníci si budú robiť svoju robotu prírode blízkym spôsobom. Pre spoločnosť budú dodávať vysokokvalitnú ihličnatú drevnú hmotu, čím ďalej, tým viac nedostatkovú surovinu, s efektom udržania trvalých pracovných miest aj pre marginalizované skupiny obyvateľstva. Tento obrovský problém regiónu Muránska Planina v prípade neriešenia ohrozí aj samotný turizmus v regióne.
Lesníci budú prevádzkovať na tomto území chov koní spolu s rozvojom turizmu. Lesníci budú mať možnosť dokázať, že im ochrana prírody nie je ľahostajná. Ponúkajú konkrétny projekt top biotopu pre hlucháňa hôrneho, vytvoreného odbornou lesohospodárskou činnosťou.
ZÁVER
Záverom treba uviesť, že porovnávanie turizmu s lesníckou činnosťou do značnej miery záleží na cene obnoviteľných zdrojov (dreva), ktorá v súčasnosti raketovo stúpa hore. Mladí ľudia aj aktivisti si musia uvedomiť, že na všetko si musíme zarobiť, teda aj na ochranu prírody. Postaviť národné parky na pláne obnovy a eurofondoch nie je trvalo udržateľné. Nezmyslov o tom, čo má živiť vidiek, sme počuli už dosť (od práčky vlny, prútikárstvo, hrnčiarstvo až po slamené strechy).
Treba sa vžiť do situácie jednoduchého živnostníka. Prácu je v regióne ťažké si udržať, nieto ešte vytvoriť nové pracovné miesto. Potrebu zníženia uhlíkovej stopy podporujú aj lesníci. V riešení tejto problematiky bude podstatné ubúdanie Brazílskych pralesov, kde od roku 1980 po dnešok ubudlo z týchto lesov rovnajúch sa rozlohe Francúzka. Dôležitý bude postoj USA, Číny a Ruska ku klimatickým zmenám. Trend budú technológie.
Akékoľvek neodborné a násilné nastavenie parametrov ochrany prírody či na Muránskej planine, alebo na Slovensku, povedie len k nestabilite územia. Majme radšej menej, resp. menších, ale skutočných národných parkov. V živote platí, že len veci overené praxou a skúsenosťami skutočne fungujú. Ľudia v regiónoch ju majú, je potrebné to rešpektovať, bez toho to nepôjde. Reformy treba vrátiť z ministerstiev do regiónov. Samosprávy to zvládnu. Pätnásť samospráv v regióne Muránskej planiny má v reforme národného parku jasno a dokáže ju zrealizovať okamžite.
Ing. Roman Goldschmidt, starosta obce Muráň
Ing. Cyril Bábeľa st., vedúci Lesnej správy Veľká Lúka
Zdroj: FB profil Ing. Cyrila Bábeľu ml.