Národné lesnícke centrum: Úspešná implementácia spoločného projektu na podporu lesného hospodárstva v Srbsku
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Implementácia spoločného medzinárodného projektu zameraného na rozvoj lesného hospodárstva v Srbsku bola úspešne ukončená. V projekte boli za slovenskú stranu zapojené Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Národné lesnícke centrum (NLC). V dňoch 20.-21.03.2023 sa v Belehrade uskutočnil workshop a záverečná konferencia Twinning projektu „Zlepšenie lesného hospodárstva v Srbsku ako príspevok k zmierneniu a adaptácii na klimatickú zmenu“. NLC o tom informovalo v tlačovej správe.
„Cieľmi projektu bolo zlepšiť administratívne kapacity lesníckeho sektora, analyzovať a navrhnúť systém podpory pre lesné hospodárstvo a harmonizovať národnú legislatívu v oblasti uvádzania dreva na trh s legislatívou EÚ. Za srbskú stranu bolo prijímateľom pomoci Ministerstvo poľnohospodárstva, lesníctva a vodného hospodárstva RS – Riaditeľstvo pre lesy. Hlavným koordinátorom projektu bolo Rakúske lesnícke výskumné centrum.
Počas obidvoch dní sa prezentovali zástupcom srbských inštitúcií dosiahnuté výsledky projektu a to: cestovná mapa pre tvorbu Národného lesníckeho programu Srbskej republiky, návrh systému pre riadenie podpory lesného hospodárstva z prostriedkov EÚ a návrh legislatívnych krokov potrebných na harmonizáciu srbskej legislatívy s požiadavkami EÚ v oblasti uvádzania dreva na trh,“ uviedlo NLC v tlačovej správe.
Zástupca Európskej komisie v Srbsku a rovnako aj veľvyslanci Rakúskej a Slovenskej republiky ocenili dosiahnuté výsledky a podčiarkli význam realizácie projektu z pohľadu prístupového procesu Srbskej republiky do Európskej únie. Štátny tajomník Ministerstva poľnohospodárstva, lesníctva a vodného hospodárstva Srbskej republiky podčiarkol význam spoločnej spolupráce, slovenských, srbských a rakúskych odborníkov v oblasti lesného hospodárstva aj s ohľadom na čoraz väčší vplyv zmeny klímy nielen na lesy, ale na celú spoločnosť.
Práve vzájomná spolupráca vytvára priestor na hľadanie spoločných riešení potrebných pre oblasť strednej Európy a Balkánu. Súčasťou záverečnej konferencie bola aj panelová diskusia, kde zástupcovia partnerských krajín prediskutovali hlavné výzvy pred ktorými stoja lesy a lesné hospodárstvo a možnosti ako týmto výzvam čeliť.
„Zmena klímy a ňou vyvolané negatívne faktory -sucho, biotickí škodcovia, vietor, či lesné požiare, veľmi negatívne ovplyvňujú lesné hospodárstvo, ktoré musí reagovať rýchlo a pružne. Jedno z riešení je aj zvýšenie podielu prírode blízkeho hospodárenia v lesoch,“ uviedol Ing. Milan Sarvaš, PhD. počas panelovej diskusie. Ako doplnil: „ďalšou výzvou je strata pozície a reputácie lesného hospodárstva v očiach verejnosti. V tejto oblasti je potrebné reagovať proaktíve. Ako pozitívny príklad môžeme uviesť činnosť NLC, ktoré začalo spoluprácu v oblasti ďalšieho vzdelávania učiteľov základných a stredných škôl. Tieto činnosti sú zamerané na prezentáciu významu aktívneho obhospodarovania lesov pre spoločnosť.“
Na záver konferencie bolo zástupcami lesníckych inštitúcií (Národne lesnícke centrum, Rakúske lesnícke výskumné centrum a Lesnícky inštitút v Belehrade) podpísané memorandum o spolupráci, ktoré vytvára priestor na ďalšiu kooperáciu v oblasti výskumu a podpory obhospodarovania lesov v partnerských krajinách.