Národné lesnícke centrum: Slovenskí a rakúski experti spoločne zlepšujú hospodárenie v srbských lesoch
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum (NLC) pokračuje v realizácii medzinárodného projektu, zameraného na budovanie kapacít v oblasti lesného hospodárstva Srbskej republiky. V máji NLC zorganizovalo dve študijné cesty pre srbských expertov, ktorých cieľom bolo prezentovať systém podpory lesného hospodárstva z prostriedkov Európskej únie a postupy tvorby a implementácie lesníckej politiky s dôrazom na Národný lesnícky program. Informuje o tom hovoca NLC Igor Viszlai.
V jeho tlačovej správe je ďalej uvedené, že v januári 2021 NLC a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) v spolupráci s rakúskymi partnermi začali implementáciu Twinning projektu Zlepšenie lesného hospodárstva v Srbsku ako príspevok k zmierneniu a adaptácii na klimatickú zmenu. Cieľmi projektu je zlepšiť administratívne kapacity lesníckeho sektora, analyzovať a navrhnúť systém podpory pre lesného hospodárstvo a harmonizovať národnú legislatívu v oblasti uvádzania dreva na trh s legislatívou EÚ.
„Realizácia projektu sa uskutočňuje hlavne formou návštev rakúskych a slovenských expertov v Srbsku. Pre získanie praktických skúseností boli v rámci projektu naplánované aj tri študijné cesty srbských expertov na Slovensku a v Rakúsku. V polovici mája sa realizovala návšteva 10 srbských expertov zameraná na prezentáciu podpory lesného hospodárstva z Programu rozvoja vidieka. Počas 2,5 dňovej cesty bol pripravený odborný program, kde zástupcovia MPRV prezentovali postupy prípravy Strategického plánu na obdobie rokov 2023-2027 a priority podpory lesného hospodárstva,“ píše sa v tlačovej správe NLC.
Nasledujúci deň na NLC bol prezentovaný informačný systém lesného hospodárstva a jeho využívanie pre prípravu a implementáciu podporných nástrojov. Ďalšie prezentácie boli zamerané na kontrolný systém Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a na využívanie podporných nástrojov v rámci štátneho podniku LESY SR.. Posledný deň študijnej návštevy bol rozdelený na návštevu škôlkárskeho strediska Drakšiar, kde boli prezentované moderné postupy dopestovávania krytokorenného sadbového materiálu listnatých drevín a na prezentáciu využívania Programu rozvoja vidieka pre rekonštrukcie lesnej dopravnej siete a postupy obhospodarovania lesov v ochrannom pásme Dobročského pralesa.
Milan Sarvaš, koordinátor projektu za slovenskú stranu uviedol: „Všetky naplánované projektové aktivity sa uskutočňujú podľa schváleného vecného a časového harmonogramu. Niektoré odborné aktivity sa museli s ohľadom na pandemickú situáciu realizovať on-line formou. Táto realizácia síce zabezpečila naplnenie vecnej časti projektu, avšak na druhej strane absentoval kontakt medzi expertami a priama spätná väzba.
Preto sme veľmi radi, že jedna z hlavných projektových aktivít, a to návštevy srbských kolegov,sa uskutočňujú priamo na Slovensku. Rovnako veľmi oceňujeme ústretovosť a profesionalitu kolegov z MPRV, PPA a hlavne z Lesov SR (OZ Horehronie a OZ Semenoles), ktorí sa podieľali na príprave a realizácii zaujímavého programu, čo veľmi ocenili aj srbskí kolegovia. Vyzdvihli tiež úroveň lesného hospodárstva na Slovensku, vzájomnú spoluprácu a pohostinnosť slovenských lesníckych subjektov.“
Aktivity projektu pokračujú aj tento týždeň, kedy ďalšia skupina 10 srbských expertov absolvuje odborný program zameraný na tvorbu Národného lesníckeho programu.