Národné lesnícke centrum pre lesnícku prax: Problematika chradnutia jaseňov a ochrany lesa proti lykožrútovi bukovému
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum na sociálnej sieti aktuálne informuje o tom, že vydalo v poradí už piate pokračovanie publikácie VÝSTUPY NÁRODNÉHO LESNÍCKEHO CENTRA PRE LESNÍCKU PRAX. Publikácia obsahuje dva príspevky tematicky zamerané na problematiku chradnutia jaseňov a ochranu lesa proti lykožrútovi bukovému na Slovensku.
V predslove publikácie generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Ing. Peter Balogh, PhD. okrem iného uvádza: „Odborné spravovanie lesov vyžaduje odborníkov, ktorí dokážu pestovať lesy s ohľadom na ciele stanovené v Programoch starostlivosti o lesy. Aby boli úspešní, potrebujú, okrem iného, cielene predchádzať škodám spôsobovaným prírodnými činiteľmi. Potrebujú dôkladne poznať prírodné podmienky, v ktorých obnovujú a pestujú ekologicky najvhodnejšie lesné dreviny, aby tak v už počiatočných štádiách podporovali odolnostný potenciál týchto lesných porastov.
I napriek snahe pestovať dreviny v ich ekologickom optime, sme svedkami poškodzovania porastov vetrom, snehom a čoraz viac suchom. Sú to činitele prebiehajúcej klimatickej zmeny, ktorej tromfom je rýchlosť, s akou sa prejavuje. Novým fenoménom je sucho z roku 2022, ktoré zasiahlo minimálne tretinu lesov a viac ako polovicu územia celej našej krajiny. Jeho prejavy budeme bilancovať ešte v nasledujúcich troch až piatich rokoch. Mnohé z ihličnanov a listnáčov sú v dôsledku oslabenia už pravdepodobne napadnuté podkôrnym hmyzom a hubami.
Jednou z našich drevín, ktorá za posledných 10 rokov výrazne trpí práve hubovými ochoreniami je jaseň. Objem odumretých a spracovaných jaseňov vzrástol počas dekády 22-násobne. Jasene napriek tomu, že patria medzi cenné listnáče, sa z hospodárskeho hľadiska nedajú porovnávať s našimi hlavnými drevinami. Nesporný je však ich ekologický a krajinotvorný význam. Majú výborné melioračné vlastnosti, ich drevo je veľmi kvalitné, tvrdé, pevné a pružné. Preto aj cieľom prvého príspevku je poskytnutie odborného poradenstva pri obhospodarovaní jaseňových porastov v aktuálnom stave ich poškodenia, ako aj identifikácia jedincov s predpokladanou odolnosťou.
Naša najzastúpenejšia drevina - buk, zatiaľ nemá „supervýznamných“ podkôrnych a drevokazných škodcov, napr. ako smrek, avšak v posledných rokoch sa niektoré druhy postupne aktivizujú a zasluhujú si našu zvýšenú pozornosť. Aj vzhľadom na postupné otepľovanie klímy vznikajú čoraz lepšie podmienky pre množenie najmä hmyzích škodcov. V našich podmienkach, i v celej strednej Európe je najpočetnejším podkôrnym druhom na buku lykožrút bukový.“
Voľne stiahnuteľná elektronická verzia publikácie je dostupná na webovom sídle Národného lesníckeho centra v sekcii Poradenstvo a vzdelávanie – obhospodarovanie lesov: https://web.nlcsk.org/poradenstvo-a-vzdelavanie/odborne-publikacie/obhospodarovanie-lesov/.