Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav: Prírode blízke hospodárenie v lesoch je win-win riešenie pri ochrane biodiverzity
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Včera sa v Nitre – Lužiankach konalo v poradí už 61. valné zhromaždenie Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied. V rámci vedeckej rozpravy bol nosným referátom príspevok s názvom Ako harmonizovať ciele pôdohospodárstva a ochrany prírody? Neľahká úloha a možnosti jej riešenia na príklade lesného hospodárstva. Národné lesnícke centrum o podujatí dnes vydalo tlačovú správu.
„Odbor lesníctva Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied (SAPV) pripravil pre svojich kolegov zaujímavú prednášku na vysoko aktuálnu tému harmonizácie cieľov obhospodarovania lesov a ochrany prírody. V stručnosti boli popísané základné fakty o stave, vývoji a funkciách lesov na Slovensku v kontexte ekonomickej, environmentálnej a sociálnej udržateľnosti lesného hospodárstva. Neopomenuli sa ani základné fakty o stave ochrany prírody na Slovensku a jej porovnanie so zahraničím,“ informovalo Národné lesnícke centrum.
„Možných riešení je niekoľko - od segregácie, integrácie, alebo kombinácie cieľov v danom území. Prírode blízke hospodárenie v lesoch považujeme za tzv. win-win riešenie pri integrovanom a kombinovanom prístupe k ochrane biodiverzity,“ uviedol v rámci vedeckej rozpravy Ladislav Kulla, riaditeľ Národného lesníckeho centra - Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene.
V rámci valného zhromaždenia odzneli okrem nosného referátu aj ďalšie zaujímavé koreferáty na témy ako agrolesníctvo - systém hospodárenia na pôde integrujúci ciele lesníctva, poľnohospodárstva a krajinárstva, regeneratívne poľnohospodárstvo a zdravie pôdy, či vodozádržné opatrenia v krajinnej architektúre.
„Veríme, že aj táto odborná diskusia k tak závažnej téme, akou je zosúladenie cieľov hospodárenia v lesoch a ochrany prírody prispeje k napĺňaniu očakávaní, ktoré jednak na lesného hospodárstvo, ale aj ochranu prírody kladie spoločnosť,“ dodalo vo svojom vyhlásení Národné lesnícke centrum.