Národné lesnícke centrum bilancuje Lesnícke dni 2023: Liečili telo i dušu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zdravé lesy pre zdravých ľudí zahrnuli v sebe aj posolstvo 17. ročníka Lesníckych dní, ktoré liečili telo i dušu. Po troch rokoch sa Lesnícke dni vrátili do Zvolena – mesta lesníctva a Národné lesnícke centrum v dnešnej tlačovej správe konštatuje, že to bolo dobré rozhodnutie lesníkov. Počas 21. apríla, kedy sa Lesnícke dni vo Zvolene otvárali, bola ich návštevnosť cez 10 tisíc ľudí, na pódiu vystúpilo viac ako 500 účinkujúcich, v stánkoch sa venovalo verejnosti vyše 200 partnerov, rozdalo sa takmer 600 porcií divinového guľášu a hubovice, na slávnostnom predstavení Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu sa zúčastnilo viac ako 100 pozvaných hostí, 90 ľudí vystúpilo na vežu kostola sv. Alžbety a vzácnu krv darovalo 26 darcov.
„Téma zdravia sa premietla i do aktivít lesnej pedagogiky – cvičenia s drevenou palicou, stromovej gymnastiky i ďalších zážitkových a pohybových hier určených najmä deťom a žiakom materských a základných škôl. Návštevníci Lesníckych dní sa mohli zúčastniť canisterapie, avesterapie, či oboznámiť sa s liečivou silou prírody v podobe čuchovej i chuťovej poznávačky liečivých bylín, sirupov, džemov i medu.
Zdravou potravinou je i divina, ktorá tvorila hlavnú potravinu pre chutný divinový guľáš varený poľovníkmi. Základy prvej pomoci v lese poskytli študenti Strednej zdravotníckej školy zo Zvolena. Ďalší stredoškoláci zo Želoviec a Gymnázia Ľudovíta Štúra zo Zvolena sa aktívne zúčastnili workshopov – rozhovorov pre dušu a zdravie. Verejnosti boli odovzdané i zdravé balíčky z lesa ako poďakovanie za zapojenie sa do súťaží i kultúrneho programu,“ uvádza Národné lesnícke centrum.
„Počas Lesníckych dní ste ukázali, ako je prirodzené a možné spájať sa v odlišnostiach, tvoriť priestor na sebarealizáciu, motivovať iných, ukázať, čo všetko je súčasťou lesa, vytvárať prostredie na ľudské stretnutia. Vytiahnuť deti a mládež z okolia, rodiny, seniorov na námestie, vytvoriť takúto veľkú spoločenskú udalosť, má obrovský význam pre podporu sociálnych vzťahov. Videla som obrovskú príležitosť ukázať, že vzťah k lesom a prírode a medziľudské vzťahy sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov,“ zhodnotila terapeutka a lektorka workshopov pre dušu a zdravie Janka Vaculčiaková.
Lesnícke dni vyzdvihli aj 125 rokov lesníckej vedy a výskumu. Jeho súčasťou je už aj jedinečná 3D CT linka pre skenovanie guľatiny dreva ako súčasť „Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva“. Menšie výročie, 35 rokov, oslávila i semenárska kontrola, ktorá tvorí tiež časť práce lesníkov.
Lesnícke dni sa konali aj ďalších mestách Slovenska, napríklad v Hlohovci sa programu s názvom Lesy liečia zúčastnilo 450 žiakov základnej školy, na námestie v Kežmarku prišlo viac ako 800 detí, v Banskej Štiavnici do Botanickej záhrady zavítali všetky vekové kategórie. Ukončenie Lesníckych dní a zároveň otvorenie sezóny v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu 1. mája bolo spojené aj s vyhlásením ankety o Cenu Jozefa Dekréta Matejovie. Tá je zastrešená Slovenskou lesníckou komorou a má upriamiť pozornosť na lesníkov, pre ktorých je ich práca povolaním a aj poslaním. Nielen Lesnícke dni ale najmä lesníci tak potvrdili jedno z posolstiev tohto ročníka: “Staráme sa o lesy, lebo ony sú pre naše žitie a zdravie nenahraditeľné.“