Národné lesnícke centrum a Slovenská agrolesnícka asociácia: Návrat k zdravému sedliackemu rozumu?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V Národnom lesníckom centre vo Zvolene (NLC) sa dnes konalo ďalšie podujatie vo formáte „raňajky s novinármi“. Témou bolo agrolesníctvo, ako príležitosť pre udržateľné hospodárenie na pôde v podmienkach zmeny klímy. Informoval o tom hovorca NLC Igor Viszlai ml.
Čo je a čo nie je agrolesnícky systém a aké sú jeho výhody? Na tieto, ako aj ďalšie súvisiace otázky odpovedal Jaroslav Jankovič z Národného lesníckeho centra. „Agrolesnícke systémy predstavujú také systémy hospodárenia na pôde, pri ktorých sa na jednej ploche zámerne a cielene kombinuje poľnohospodárska produkcia (rastlinná a/alebo živočíšna) s pestovaním drevín (lesných a/alebo ovocných stromov a/alebo krovín).“
V tlačovej správe NLC je ďalej uvedené, že je potrebné rozlišovať medzi tým, čo ešte je a čo už naopak nie je agrolesnícky systém. Za agrolesnícke systémy nemožno považovať napríklad striedanie lesných a poľnohospodárskych pozemkov, plošné zalesňovanie poľnohospodárskej pôdy, či plantáže rýchlorastúcich drevín na poľnohospodárskej pôde. „Vo svojej podstate sa teda agrolesníctvo považuje za návrat k používaniu zdravého sedliackeho rozumu, kedy využíva funkciu drevín pri hospodárení na pôde alebo návrat drevín do poľnohospodárskych systémov – ako integrálnej súčasti farmárčenia,“ dodal Jaroslav Jankovič.
Využívanie agrolesníckych systémov pri hospodárení v krajine prináša so sebou celý rad environmentálnych a ekonomických výhod, z ktorých ako najvýznamnejšie možno uviesť zvýšenie druhovej rozmanitosti (biodiverzity), ochrana pôdy pred eróziou, sekvestrácia uhlíka, či zachovanie alebo zvýšenie celkovej produkcie z jednotky plochy a jej kvality. Nemenej dôležitá je tiež tvorba nových pracovných miest, rozvoj vidieka, či lokálna zamestnanosť
„Z vyššie spomenutých benefitov možno vyzdvihnúť predovšetkým príspevok agrolesníckych systémov k zmierneniu negatívnych dopadov zmeny klímy a doplniť aj príspevok agrolesníckych systémov k napĺňaniu záväzkov vyplývajúcich zo Zelenej dohody a Stratégie EÚ pre lesy, kde by sa malo vysadiť minimálne 3 miliardy nových stromov v EÚ do roku 2030. Práve agrolesnícke systémy poskytujú priestor na výsadbu nových stromov,“ uviedol generálny riaditeľ NLC Peter Balogh.
Taktiež je potrebné vyzdvihnúť, že Národné lesnícke centrum je jedinou štátnou inštitúciou, ktorá systematicky a dlhodobo pracuje na tvorbe metodík a postupov pre tvorbu agrolesníckych systémov. Záverom predstavil Dávid Hančinský Slovenskú agrolesnícku asociáciu: „Ide o prvé združenie na Slovensku, ktoré ma za snahu spojiť a koordinovať poľnohospodárov, lesníkov, farmárov, včelárov, či poľovníkov, nakoľko agrolesnícke systémy sú prienikom týchto záujmov na vidieku.“
Rovnako podotkol, že agrolesnícka asociácia je aktívna aj na medzinárodnej úrovni, kde prostredníctvom národného delegáta zastupuje Slovensko v Európskej agrolesníckej asociácii (https://euraf.isa.utl.pt/welcome) a poznatky z európskeho priestoru sa snaží pretaviť do svojej činnosti na Slovensku.