Náklady na biologické invázie v členských štátoch EÚ dosiahli v rokoch 1960 - 2020 takmer 140 miliárd eur: V lesnom hospodárstve sa zvýšili o viac ako 4 500 percent
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
K ohrozovaniu fungovania ekosystémov, biodiverzity a blaha ľudí dochádza zo strany biologickej invázie tým, že sa zhoršujú ekosystémové služby a rastú ekonomické náklady. Európska únia má ako centrum kultúrneho rozvoja a svetového obchodu rozsiahle príležitosti na zavlečenie a šírenie inváznych nepôvodných druhov.
Invázne nepôvodné druhy sú tie, ktoré sú zavlečené do oblastí, kde nie sú pôvodné a v ktorých majú negatívny vplyv na prírodu a spoločnosť. Súčasne patria medzi hlavné hnacie sily globálneho poklesu biodiverzity a považujú sa za rastúcu hrozbu s viacerými spätnými väzbami na ekosystémové služby a blahobyt ľudí.
Ekologické a sociokultúrne vplyvy inváznych nepôvodných druhov sú značné a očakáva sa, že sa budú naďalej zvyšovať v dôsledku klimatických, geopolitických a ekonomických zmien.
Aj napriek cezhraničnej legislatíve, zameranej na boj proti inváznym druhom, je EÚ obzvlášť zraniteľná voči biologickým inváziám. Vydané nariadenie EÚ o invazívnych nepôvodných druhoch č. 1143/2014 smeruje úsilie na riešenie hrozieb, ktoré predstavujú invázne cudzie druhy.
Napriek tomu, že sa takéto opatrenia realizujú, sú však miestne zamerané a vo väčšine prípadov nemajú dostatočnú dĺžku alebo rozsah na to, aby riešili množstvo problémov.
Všetko je to spôsobené rozpočtovými obmedzeniami. Nedostatok pridelených finančných prostriedkov ohrozuje nielen výsledky, ale tiež zvyšuje dlhodobé riadenie a náklady na likvidáciu škôd. Uskutočniteľnosť je tak narušená politickým rozhodnutím nezabezpečiť primerané finančné zdroje.
Celkové náklady na biologické invázie vo všetkých členských štátoch Európskej únie od roku 1960 do roku 2020 dosiahli 129,9 miliardy USD, čo zodpovedá podľa kurzu z roku 2022 hodnote 138,6 miliardy EUR.
Z pohľadu členenia týchto nákladov sa najviac zvýšili na verejné a sociálne zabezpečenie (o 7 950 %), lesné hospodárstvo (4 588 %), orgány a zainteresované strany (2 611 %), zdravotníctvo (30 %) a poľnohospodársky sektor (18 %).
Čo sa týka počtu etablovaných cudzích druhov, tak ide od 217 v Luxembursku, 612 na Slovensku až po 3 691 vo Francúzsku. V priemere bolo identifikovaných 1 459 etablovaných nepôvodných druhov na členský štát EÚ.
Očakáva sa, že náklady spojené s inváznymi nepôvodnými druhmi budú do roku 2040 ďalej rásť v súlade s dočasným nárastom počtu nepôvodných druhov. Z dôvodu prítomnosti vysoko nákladných druhov došlo k zvýšeniu desaťročných priemerov o faktor 10, čo ešte viac poukazuje na dôležitosť pochopenia vplyvov a účinných opatrení manažmentu týchto obzvlášť nákladných inváznych nepôvodných druhov.
Ing. Ján Krnáč
(spracované zo zahraničných zdrojov)