Nahlasovanie náhodných ťažieb: Systém nefunguje tak, ako vyžadujú zákony
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V rubrike Téma vo februárovom vydaní časopisu LES & Letokruhy 2021 sa budeme venovať problematike nahlasovania náhodných ťažieb. Zmeny v nahlasovaní náhodných ťažieb sú jedny z najvážnejších v ustanoveniach novely zákona o lesoch, účinnej od 1. januára 2020 s veľkým dopadom na vlastníkov a obhospodarovateľov lesov.
Zverejníme skúsenosti niekoľkých lesníckych subjektov z prvého roka platnosti tejto legislatívnej zmeny, k téme sa vyjadrila Lesnícka ochranárska služba a odpovede na naše otázky k tejto téme sme dostali odpovede aj zo Štátnej ochrany prírody SR. Dnes publikujeme na portáli Lesmedium.sk ako upútavku úryvky z vyjadrení zástupcov lesníckych subjektov.
Ing. Ján Mikuláš, predseda Urbáru Vrbica, pozemkové spoločenstvo: „Z doterajšieho priebehu správneho konania o náhodnej ťažbe musíme konštatovať, že systém nefunguje tak, ako to vyžaduje zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch v platnom znení a ani ďalšie zákony Slovenskej republiky.“
Ing. Tomáš Hutyra, vedúci výroby v spoločnosti PRO POPULO Poprad, s r. o., obhospodarujúcej lesy Spišského biskupstva: „Spôsob nahlasovania ako administratívny úkon je bezchybný, len kontrolný proces, interakcia dotknutých organizácií, nejednotnosť v prístupe a nedôvera aj medzi inštitúciami v rámci štátnej správy robí z tohto procesu chaotickú a diskomfortnú operáciu.“
Ing. Peter Šarafín, predseda a Ing. Igor Blihár, odborný lesný hospodár, Urbárske pozemkové spoločenstvo Turčianske Kľačany: „Pokusov o ochranu prírody a krajiny na ťarchu vlastníkov a obhospodarovateľov lesov na základe populistických rozhodnutí a zákonov už bolo dosť. Veríme, že sa začne uplatňovať viac odborný a pragmatický prístup k tejto téme.“
Jozef Marko