Na Technickej univerzite vo Zvolene riešia transhumanciu: Učebné texty pre salašníctvo
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Už ste počuli o transhumancii? A čo to má spoločné s tradičným salašníctvom na Slovensku? Odpoveď na tieto a mnohé ďalšie otázky vám už dnes môžu poskytnúť odborníci z Technickej univerzity vo Zvolene Do projektu s touto témou je zapojených sedem rôznych organizácií z Belgicka, Nemecka, Grécka, Nórska, Slovenska a Španielska. Jeho cieľom je vytvorenie viacjazyčného učebného materiálu pre odborné vzdelávanie a prípravu tých ľudí, ktorý sa venujú tzv. transhumancii. Technická univerzita vo Zvolene to uvádza v dnešnej tlačovej správe.
„Transhumancia je forma mobilného chovu dobytka s pravidelným sezónnym cyklickým pohybom hospodárskych zvierat na veľké vzdialenosti (najmä oviec, kráv a kôz, ale aj koní, somárov či sobov), ktoré sprevádzajú ľudia medzi rôznymi geografickými oblasťami prostredníctvom ustálených trás. V našich podmienkach ide o sezónne sťahovavé pastierstvo, teda o salašníctvo.
Samotná problematika salašníctva zasahuje prierezovo do viacerých rezortov. Z pohľadu poľnohospodárstva je dôležitá hlavne ekonomická efektivita živočíšnej výroby, z hľadiska ochrany prírody a krajiny sa sezónne pasenie podieľa na zabezpečení adekvátneho aktívneho manažmentu chránených biotopov a zachovania krajinného rázu.
A v neposlednom rade je salašníctvo späté so špecifickou kultúrou. Jedinečné hudobné nástroje, typické mliečne produkty či folklórne tradície podporujú nielen domáci turizmus, ale pozitívne zviditeľňujú Slovensko v zahraniční. Salašníctvo má potenciál vytvoriť kvalitné zázemie pre turistickú infraštruktúru, a to aj v chránených územiach, kde je táto infraštruktúra často nedostatočná. Následne, služby v oblasti turizmu a rekreácie pomáhajú diverzifikovať štruktúru vidieckych zamestnaní, ktoré sú zatiaľ väčšinou naviazané na poľnohospodársku výrobu,“ informuje Technická univerzita vo Zvolene.
„Technická univerzita vo Zvolene má svojou účasťou v projekte TRANSFARM záujem zvýšiť povedomie o existencii transhumancie a jej výhodách, ku ktorým patrí, okrem iných, aj presadzovanie udržateľnej formy využívania krajiny, obzvlášť v čase zmeny klímy, a to prostredníctvom opätovného zavedenia tradičných postupov, čo nesporne patrí do rámca odborných aktivít zvolenskej univerzity“, hovorí doc. Martina Slámová, zodpovedná riešiteľka projektu z Technickej univerzity vo Zvolene.