Na Slovensku bude obnovených 12 vzácnych rašelinísk: Najväčší potenciál zadržiavania vody v krajine a viazania uhlíka z atmosféry
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na Slovensku bude obnovených 12 vzácnych rašelinísk. Jedným z nich je aj Klinské rašelinisko na Orave, kde dnes odborníci odoberali vzorky pôdy. Obnova týchto ekosystémov pomáha nielen flóre a faune, ktoré sú na rašeliniská viazané, ale aj nám ľuďom. Práve v rašeliniskách má zadržiavanie vody v krajine, viazanie uhlíka z atmosféry, či zmierňovanie zmien klímy najväčší potenciál. Ich drvivá väčšina však bola u nás v minulosti vyťažená, odvodnená alebo premenená na poľnohospodársku pôdu. Okrem adaptácie ich obnovou zvýšime aj biodiverzitu krajiny, tvrdí v tlačovej správe Štátna ochrana prírody SR.
„Klinské rašelinisko je veľmi vzácne a ohrozené územie, s výskytom viacerých chránených druhov rastlín a živočíchov. Nachádza sa medzi obcou Klin a mestom Námestovo, zákonom chránené je od roku 1967 a od roku 1979 aj súčasťou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava, má rozlohu 15,3 ha. V minulosti bol vodný režim silne narušený hlavne vodohospodárskymi úpravami okolitých pozemkov,“ hovorí Ivan Šustr botanik Správy CHKO Horná Orava Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR).
„Prostredníctvom projektu Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch obnovujeme 12 vybraných rašelinísk na Slovensku. Inštitút DAPHNE v spolupráci so ŠOP SR zrealizoval vegetačný a hydrologický prieskum lokalít, na základe čoho sme pripravili tzv. obnovné plány pre každú lokalitu. Na Klinskom rašelinisku, ktoré intenzívne zarastá náletovými drevinami, budeme realizovať najmä odstraňovanie náletových drevín, ktoré z lokality odčerpávajú vodu,“ vysvetľuje Ján Šeffer z Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE.
„Projekt Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch je financovaný z Nórskeho grantu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Projekt s uvedeným názvom začal vo februári 2022 a bude ukončený v apríli 2024. Partnermi projektu sú Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, DAPHNE- Inštitút aplikovanej ekológie, Mesto Spišská Belá a PRO POPULO Poprad s.r.o. a NINA – Nórsky inštitút pre výskum prírody,“ dodáva ŠOP SR.