Na raňajkách v NLC tentokrát o archeológii
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Myšlienka pozývať novinárov do Národného lesníckeho centra na neformálne „raňajky s generálnym riaditeľom“, na ktorých sú prezentované nové, zaujímavé a hlavne vedecky podložené informácie sa ujala. Vedenie NLC prišlo tentokrát s nápadom prezentovať využitie špičkovej technológie zisťovania stavu lesa bezkontaktnými metódami na iné než lesnícke účely – na archeologický výskum.
V pondelok 27. mája sa v zasadačke generálneho riaditeľa stretli novinári so silnou zostavou renomovaných odborníkov: prítomná bola Ing. Anna Miková, riaditeľka Ústavu lesných zdrojov a informatiky (NLC), doc. PhDr. Matej Ruttkay, CSc. riaditeľ Archeologického ústavu SAV, PhDr. Ján Beljak, PhD. z Archeologického ústavu SAV, doc. Ing. František Chudý, CSc. z Lesníckej fakulty TU, Ing. Martina Slámová, PhD. z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU a PhDr. Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. A samozrejme hostiteľ, generálny riaditeľ NLC Bc. Ing. Ľuboš Halvoň, PhD.
Neformálne stretnutie pod názvom „Les vydáva svoje tajomstvá“ prinieslo množstvo zaujímavých informácií. NLC disponuje špičkovou technológiou na diaľkové zisťovanie stavu lesa – vďaka podpore zo Švajčiarskeho finančného mechanizmu získali leteckú kameru v kombinácii s laserovým scanerom. Táto technológia, prioritne využívaná na získavanie podkladov pre hospodársku úpravu lesov má však omnoho širšie možnosti využitia, ktorému sa lesníci nebránia – naopak, sami ho ponúkajú.
Aj vďaka tomu mohli archeológovia na stretnutí prezentovať veľmi zaujímavé výsledky výskumu. Podľa slov riaditeľa AU SAV Mateja Ruttkaya vďaka tejto technológii objavili asi 60 hradísk, o existencii ktorých sa nevedelo. Pracovníci Ústavu lesných zdrojov a informatiky Národného lesníckeho centra v spolupráci s kolegami z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied tak pomáhajú objavovať a zachraňovať históriu. Tento príklad multidisciplinárnej spolupráce prispieva k zachovaniu historického dedičstva pre ďalšie generácie a je záslužným činom hodným zreteľa i mediálnej prezentácie.
Peter Gogola