Mohli by štrajkova, ale radšej rokujú
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Neprimerané zásahy do vlastníckych práv v dôsledku ochrany prírody - Natura 2000 a ekonomika vidieka, vplyv krízy a opatrenia proti jej dopadom v lesníctve a program rozvoja vidieka sú hlavnými témami druhej medzinárodnej dvojdňovej konferencie vlastníkov lesov Lesy pre spoločnos, ktorá sa začne 9. marca.
Ako informoval organizátor a podpredseda z Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov Ján Lach, mohli by aj štrajkova a zatarasi cesty, čo však podľa neho nie je riešenie. Dávajú prednos rokovaniam s vládou, ministerstvom, politikmi a pokojnému hľadaniu riešení súčasných lesníckych problémov.
Na konferencii očakávajú účas okolo 120 vlastníkov a hospodárov v lesoch, predstaviteľov ministerstva, ako aj hostí z Čiech, Maďarska a Estónska a generálneho tajomníka Európskej konfederácie vlastníkov lesov Mortena Thoroea. Ako uviedol J. Lach, konferencia poskytne priestor pre získanie nových poznatkov a výmenu skúseností medzi vlastníkmi lesov a odborníkmi z verejnej a štátnej správy, vedy, vzdelávania i mimovládnych organizácií.
Súkromní vlastníci lesov nie sú spokojní so súčasným stavom, ani so skutočnosou, že vláda, ministerstvo ani parlament neriešili problémy nastolené minulý rok na prvej konferencii. Z jej záverov sa podľa J. Lacha splnil len jeden – na lesníckej sekcii ministerstva pôdohospodárstva vyčlenili referenta, ktorý má na starosti neštátne lesy. Doložil, že ostatné závery z minuloročnej konferencie sú aktuálne a platné aj dnes, hoci ich vláda, ministerstvo, ani parlament neriešili. Ide najmä o úpravu a zúženie terajšieho rozpätia dane z lesných pozemkov, ktoré vyrubujú samosprávy. Žiadali aj prehodnotenie výmery chránených území či novelizova reštitučný zákon, ktorý povoľuje navráti reštituentovi len 250 ha výmery lesa.
„Na tieto problémy sa v súčasnosti nabaľujú ďalšie. Politici akoby zabúdali, že neštátni vlastníci lesov sú najväčšími zamestnávateľmi vidieckeho obyvateľstva a istým spôsobom sa podieľajú aj na rozvoji vidieka, a nepodporujú ich, ako by zodpovedalo realite. V dôsledku ochrany prírody a Natura 2000 dochádza k neprimeraným zásahom do vlastníckych práv vlastníkov neštátnych lesov a neprimeranému obmedzeniu práva slobodne naklada so svojím majetkom, a to bez akejkoľvek náhrady zo strany štátu. Budeme žiada prehodnotenie výmery rôznych chránených území, ktorá je podľa nášho názoru na Slovensku neprimerane veľká, pričom ich určovanie by sa malo dia len po rokovaniach s vlastníkmi a s ich súhlasom a ekonomické straty z tohto dôvodu by mal vlastníkovi kompenzova štát,“ povedal J. Lach.
Na konferencii nastolia prioritné problémy a odporúčania smerom k vlastníkom lesov, ale aj smerom k vláde, ministerstvu a politikom. Z vyše dvoch miliónov hektárov slovenských lesov až 55 % rozlohy patrí neštátnym vlastníkom.
(Zdroj: webnoviny,4.3.2010)