Ministerstvo vyzýva aktivistov: nezavádzajte verejnosť, vlk nedokáže zlikvidovať ohniská moru diviakov!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR žiada environmentálne organizácie tretieho sektora, aby v súvislosti so závažnou situáciou s africkým morom ošípaných (AMO) nešírili dezinformácie a nezneužívali situáciu. Agrorezort tak reaguje na otvorený list ekoaktivistov, týkajúci sa vlka dravého a jeho vplyvu na šírenie AMO. Tlačovú správu s reakciou ministerstva sprostredkoval dnes masmédiám Ing. Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu.
V tlačovej správe je uvedené, že celková výška odlovu diviačej zveri poľovníkmi na Slovensku bola v poľovníckej sezóne 2018/2019 na úrovni 60 000 a v 2017/2018 až 70 000 jedincov. V roku 2019 aj vzhľadom na opatrenia prijaté v súvislosti s výskytom AMO na juhovýchodnom Slovensku, vzrástol medziročne odlov diviaka len za prvých osem mesiacov tohto roka o 6 600 jedincov
„Aktuálne expertné odhady udávajú početnosť kmeňového stavu vlka dravého na Slovensku na 400 jedincov bez jarného prírastku, pričom v roku 2016 Program starostlivosti o vlka dravého odhadol na 300 až 600 jedincov. Takáto populácia si na základe vedeckých informácií vyžaduje spotrebu 8 000 jelenej, 8 000 diviačej a 1 000 srnčej zveri. Tieto čísla jasne ukazujú, že vlk dravý nedokáže ovplyvniť stavy diviačej populácie a ešte k tomu v čase klimatickej zmeny, kedy začali diviaky vrhať mladé dokonca dvakrát ročne. Navyše kontaktom s infikovanou diviačou zverou sa môže vlk stať aktívnym šíriteľom tohto nebezpečného, vysoko infekčného vírusového ochorenia do ďalších oblastí krajiny.
Dôležitým faktom je tiež, že z celkovej odhadovanej početnosti uvádzanej v Programe starostlivosti o vlka, sa v panónskom bioregióne nachádzajú 2 až 10 jedinci. Oblasť panónskeho bioregiónu totiž poskytuje nevhodné podmienky pre jeho výskyt - nízka lesnatosť, vysoké zastúpenie agrárnej a urbanizovanej krajiny. V tejto oblasti okrem toho lov vlka dravého nie je povolený už od roku 2016,“ argumentuje ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
A dodáva, že na základe týchto faktov je zrejmé, že výzva organizácií s konštatovaním „vlk dravý prirodzeným spôsobom prispeje k likvidácii prírodných ohnísk moru v populácií diviakov“ je zavádzajúca. Vzhľadom na vysokú infekčnosť AMO to môže byť práve naopak. Jediným riešením boja proti AMO je podľa ministerstva až do vývoja vakcíny aktívny poľovnícky manažment, ktorý sa podarilo v posledných rokoch v rámci poľovníckeho plánovania výrazne zintenzívniť.