Ministerstvo a LESY SR: Chceme nastaviť novú obchodnú politiku. Spracovatelia dreva: Nevieme nič konkrétne
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na Slovensku je nevyhnutná potreba dofinancovania lesného hospodárstva a jeho zásadné prebudovanie z doposiaľ dominantnej produkcie dreva do kvalitnej a zodpovednej správy krajiny. Preto nové podmienky a mechanizmy pre obchodovanie s drevnou hmotou musí Slovensko nastaviť tak, aby efektívne a transparentne zhodnotilo vyťaženú drevnú hmotu. Konštatoval to v utorok 11. augusta na stretnutí obchodných partnerov štátneho podniku LESY SR generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Michal Tomčík. Informáciu zverejnila Slovenská tlačová agentúra SITA na stránke WebNoviny.sk.
Podľa Michala Tomčíka základným krokom pri 82 percentách závislosti na predaji dreva, ktorý musia LESY SR nevyhnutne nastaviť, je prijať efektívnu a transparentnú obchodnú politiku v súlade s programovým vyhlásením vlády – teda najmä v prospech domácich spracovateľov a finalizácie výrobkov s minimálnou uhlíkovou stopou. Agrorezort koncom júla avizoval vypovedanie 119 rámcových zmlúv, podľa ktorých bol predpokladaný objem dodávok dreva na úrovni približne 3 miliónov metrov kubických. Tie vzbudzovali viaceré pochybnosti a boli uzatvorené bývalým vedením štátneho podniku LESY SR.
„Dôvodmi na vypovedanie zmlúv boli najmä nedostatok zdrojov na naplnenie uzatvorených kúpnych zmlúv, čo predstavovalo ohrozenie plnenia z našej strany, ako aj ďalšie netransparentné podmienky,“ uviedol na stretnutí generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Matej Vigoda. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako aj štátny podnik LESY SR chcú v rokovaniach o novej obchodnej politike naďalej intenzívne pokračovať. Zverejnenie nových zásad obchodnej stratégie sa očakáva v októbri 2020. „Máme enormný záujem o nastavenie novej obchodnej politiky. Musí byť postavená na efektívnosti, transparentnosti, slušnosti, ako aj účelnosti,“ cituje agentúra SITA šéfa agrorezortu Jána Mičovského.
Spracovatelia dreva takisto skomentovali priebeh včerajšieho stretnutia na generálnom riaditeľstve š. p. LESY SR. Generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR Peter Zemaník na stránke www.drevmag.sk zverejnil ich stanovisko, ktoré publikujeme v plnom znení: „So snahou a očividným úmyslom o zlepšenie komunikácie a vzťahov medzi spracovateľmi dreva a štátnymi lesníkmi zvolalo vedenie LESY SR, š. p. na 11. augusta 2020 pracovné stretnutie o obchodnej politike najväčšieho obhospodarovateľa lesov na Slovensku. Stretnutie sa konalo pod záštitou a za osobnej účasti rezortného ministra Jána Mičovského a vedenia príslušnej sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva.
Na stretnutie boli pozvaní zástupcovia, konatelia, riaditelia tridsiatich najdôležitejších spracovateľských podnikov, odberateľov dreva zo štátneho podniku. Tí zostali zaskočení a v neistote potom, čo im LESY SR, š. p. ku koncu júla 2020 jednostranne vypovedali zmluvy (spolu išlo o 119 obchodných zmlúv) s prísľubom, že sa počas plynutia výpovednej lehoty (6 – 12 mesiacov) budú môcť zúčastniť na pripomienkovaní transparentných podmienok nastavenia obchodnej politiky.
Dnešné prvé stretnutie bolo vskutku prelomové, lebo sa v histórii existencie LESY SR, š.p. ešte nestalo, aby za jedným rokovacím stolom sedelo toľko zástupcov firiem a vedenia rezortu i podniku. Túto snahu a odvahu ocenil nielen minister Ján Mičovský, ale aj spracovatelia dreva. Na druhej strane, však, okrem deklaratívnych vyhlásení o snahe po transparentnosti a spravodlivosti od vedenia LESY SR, š.p. nedostali prítomní nič konkrétne do budúcnosti.
V prezentáciách Michala Tomčíka (GR Sekcie lesného hospodárstva a spravovania dreva) a Ľubomíra Machyniaka (poverený obchodný riaditeľ LESY SR, š. p.) odzneli informácie o neutešenom (až katastrofálnom) stave lesného hospodárstva a nielen z pohľadu zásob a ťažby dreva, ale aj z pohľadu dlhodobého podfinancovania odvetvia, ktoré sa počas uplynulých volebných období stalo zdrojom na sanovanie štátnej a straníckej kasy takmer pre každého, kto dianie v štátnom podniku ovplyvňoval.“
Preto sú podľa stanoviska ZSD SR viac ako nevyhnutné zásadné zásahy do systému a spôsobu obhospodarovania lesov na Slovensku, ale aj do riadenia štátneho podniku, ktorý do značnej miery ovplyvňuje celé dianie v lesníckom stave u nás. Je to podľa spracovateľov dreva pochopiteľné a takmer neriešiteľné zároveň, pretože, ako odznelo aj v príhovoroch mnohých zúčastnených, procesy v lesníckom a drevárskom vzťahu a komplexe sa nastavujú nie zo dňa na deň a ich vplyvy sa prejavia až po dlhom čase. Napriek tomu je dôležité nielen poznať správnu cestu, ale mať odvahu aj po nej vykročiť.
Jozef Marko