Ministerská konferencia FOREST EUROPE v Bonne: Rešpektovanie pilierov udržateľného rozvoja, ktorými sú spoločnosť, ekonomika a životné prostredie
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Dôležitosť aktívneho a udržateľného lesného hospodárenia v podmienkach klimatickej zmeny bola ústrednou témou ministerskej konferencia FOREST EUROPE, ktorá sa konala 1. a 2. októbra v nemeckom Bonne. Slovensko na konferencii zastupoval štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Smatana, informuje agrorezort na svojej internetovej stránke.
Formovanie našej budúcnosti s odolnými lesmi bolo motto bonnskej konferencie, v rámci ktorej došlo k podpisu tzv. Bonnského rozhodnutia ministrov o vytvorení celoeurópskeho znalostného centra v oblasti riadenia rizík, ktorým čelia európske lesy v podmienkach klimatickej zmeny - FoRISK Facility.
„Klimatická zmena čoraz viac ovplyvňuje slovenské a európske lesy. Slovensko chce byť aktívnym účastníkom a podporovateľom FoRISK Facility. Ide o nástroj, ako na základe vedecky a praxou podložených poznatkov prispôsobovať a realizovať aktívnu starostlivosť a hospodárenie v lesoch v podmienkach klimatickej zmeny.
Cieľom je posilnenie vitality, odolnosti a adaptačnej kapacity lesov, aby tieto i naďalej plnili spektrum funkcií, ktoré od nich spoločnosť požaduje,“ uviedol pri príležitosti podpisu Bonnského rozhodnutia ministrov štátny tajomník MPRV SR Jozef Smatana.
Centrum FoRISK Facility bude sídliť v Bonne a jeho úlohou bude generovať a zdieľať poznatky pri prevencii a zvládaní mimoriadnych situácií v lesoch, ktoré sú výsledkom častejších a intenzívnejších víchric, sucha, záplav, premnoženia podkôrneho a drevokazného hmyzu i raticovej zveri. Tieto udalosti majú v mnohých prípadoch cezhraničný charakter, preto je spolupráca medzi krajinami dôležitá.
Európski ministri sa zhodli, že aktívna starostlivosť o lesy, ich adaptácia a trvalá udržateľnosť využívania sú kľúčovými aspektmi na dosiahnutie základného cieľa: odolných lesov, ktoré sú schopné čeliť dopadom aktuálnej klimatickej zmeny.
V Bonnskej deklarácii ministrov, ktorú na konferencii FOREST EUROPE podpísali, potvrdili politické ukotvenie trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch ako dynamického konceptu postaveného na holistickom prístupe a rešpektovaní pilierov udržateľného rozvoja, ktorými sú spoločnosť, ekonomika a životné prostredie. Tento zastrešujúci koncept zahŕňa okrem rôznych foriem integrovaného lesného hospodárenia aj ochranu pralesov a klimaxových lesov.
Link na celý článok: Aktuality - Európske krajiny budú užšie spolupracovať pri ochrane lesov - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (mpsr.sk)