Minister životného prostredia bilancuje prvých sto dní: Z bývalého envirorezortu sa stal orgán šikany a vytvárania pravidiel, ktoré Európska únia ani nepozná
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba bilancuje prvých sto dní v rezorte životného prostredia. Za najväčšie úspechy považuje dohodu so samosprávami na politike úpravy komunálneho odpadu pred skládkovaním, spustenie tendra na modernizáciu ôsmich turbín najväčšej a najvýkonnejšej vodnej elektrárne na Slovensku, ako aj novelizáciu zákona o environmentálnych záťažiach, ktorá pomôže konečne naštartovať odstraňovanie najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku. Envirorezort o tom informuje na svojej internetovej stránke.
Podľa šéfa envirorezortu sa ministerstvo doposiaľ vyznačovalo absolútnou nekompetentnosťou, čo sa prejavilo v nevyčerpaní stoviek miliónov eur z eurofondov. „Kvôli nekompetentnosti predchádzajúcich vlád prepadlo v envirorezorte 450 miliónov eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Taktiež automobilka Peugeot nedokázala na Slovensku získať povolenia na realizáciu environmentálne čistých technológií. A to iba preto, lebo z ministerstva sa stal orgán šikany a akéhokoľvek vytvárania umelých dodatočných pravidiel, ktoré Európska únia ani nepozná. Obdobie, keď ministerstvo bránilo ekonomickému rozvoju, aktivitám či novým investíciám, sa skončilo,“ zdôraznil vo vyhlásení pre masmédiá minister Tomáš Taraba.
Aktivity rezortu budú tiež smerovať k odbornej diskusii v súvislosti s vybudovaním základnej environmentálnej infraštruktúry pre odpad, ktorý sa už nedá recyklovať a musí sa skládkovať, vrátane toho toxického. „Slovensko už viac nemôže byť označované za skládkovú veľmoc. Rovnako tak odpad nemôže viac znečisťovať vody a nemôžme byť odkázaní takýto odpad vyvážať za drahé peniaze do zahraničia, pretože ho nevieme zneškodniť u nás doma,“ vysvetlil Tomáš Taraba.
Minister tiež informoval o rôznych anomáliách, napríklad o stovkách ľudí, ktorí boli na ministerstve zamestnaní na dohodu. „Niektorí dohodári boli zamestnaní oprávnene, pretože boli naviazaní na rôzne europrojekty. Bolo tu však aj zhruba 200 dohodárov, ktorí mali veľmi štedré odmeny. V tejto veci začne na ministerstve začiatkom februára hĺbkový audit Najvyššieho kontrolného úradu. Budeme sa pozerať nielen na plnenia, ale aj na dôvodnosť týchto plnení,“ uzavrel Tomáš Taraba.
Link na tlačovú správu Ministerstva životného prostredia SR Taraba považuje prvých sto dní vo funkcii ministra za úspešných (minzp.sk)