Minister Tomáš Taraba: Na Slovensku je 200 000 hektárov zarastených náletovými drevinami. Mimovládky spomaľujú procesy, zamerané na skultivovanie pôdy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V relácii Téma dňa televízie ta3 diskutovali Tomáš Taraba, minister životného prostredia a Dušan Keketi, minister cestovného ruchu a športu. Témou bol zákon z dielne envirorezortu a 100 dní nového ministerstva. Zákon o ochrane prírody a krajiny bude podľa Tomáša Tarabu naozaj chrániť prírodu a krajinu, píše v úvode portál ta3.com.
„Nie je to o ochrane prírody, keď necháte zarásť celý štát. Na Slovensku máme dnes 200-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá je akoby zničená náletovými drevinami. Musí platiť téza, keď je niečo les, tak je to les a keď je niečo lúka, tak nech je to lúka," vysvetlil Taraba.
Minister tiež po stretnutí s poľnohospodármi tvrdil, že ľudia čakajú aj desať rokov na to, aby mohli dať pôdu do stavu užívania. Slovensko podľa Tarabu stráca biodiverzitu. „Keď chodíme do Rakúska alebo do Švajčiarska, všade vidíte, ako je krajina uhladená a upravená. Viete rozlíšiť čo je lúka, a čo les. Na Slovensku sme nechali za 20 rokov nečinnosti, práve preto, že máme správne konania," povedal Taraba.
Do konaní sa podľa Tomáša Tarabu "nabúravajú" mimovládne organizácie a tretie strany, ktoré spomaľujú procesy tak, že 10 rokov poľnohospodár prosí, aby mohol drevinu vyťať a zem skultivovať.
Link na článok a televíznu diskusiu: Na Slovensku sa podľa Tarabu deje biomasaker. Podľa Keketiho postavili ministerstvo ako z lega bez návodu | ta3