Mestské lesy Košice: Elektronická priemerka je rýchlejšia, presnejšia a efektívnejšia
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V Mestských lesoch Košice využívajú elektronickú priemerku piaty rok. Podľa dostupných informácií sa takéto priemerky nachádzajú na Slovensku iba tri, pričom Lesy Českej republiky ich vlastnia niekoľko stoviek. Cena jednej elektronickej priemerky sa síce pohybuje okolo troch tisíc eur, ale návratnosť tejto investície je veľmi rýchla, približne pol roka. Je totiž v porovnaní s klasickými drevenými alebo kovovými priemerkami rýchlejšia, presnejšia a najmä efektívnejšia.
„Elektronickou priemerkou si môžem zmerať v lesnom poraste hrúbky a doplniť namerané výšky stromov, zadám ich do priemerky a po ukončení priemerkovania stlačím výpočet a okamžite viem, či som pri vyznačovaní ťažby v poraste vo veku nad 50 rokov v zákonnej tolerancii +15 percent. Nemusím teda korigovať vyznačenie stromov. Následne v kancelárii po pripojení priemerky k notebooku si v excelovskej tabuľke vytlačím kompletný výpočet, ktorý pripojím k súhlasu na ťažbu ako doklad, vyžadovaný vyhláškou o vyznačení ťažby. V doklade mám všetky údaje, ktoré potrebujem.
Na obsluhu elektronickej priemerky stačí jeden zamestnanec, pri používaní klasických priemerok sú potrební minimálne dvaja – jeden meria a druhý zapisuje. Elektronickou priemerkou je možné za jeden deň zmerať v rubnom poraste aj 700 kubíkov. Klasikou trvá zmeranie a vyznačenie toho istého objemu dreva dvom ľuďom dva až tri dni.
V Mestských lesoch Košice máme zatiaľ jednu elektronickú priemerku, ale plánujeme zakúpenie ďalších dvoch. Priemerne totiž ťažíme ročne 85 000 m3. Zmeranie 25 000 m3 jednou elektronickou priemerkou je za rok možné zvládnuť. Navyše máme lesný majetok - polesia sústredené do troch väčších stredísk, v ktorých budeme vedieť všetky tri elektronické priemerky efektívne využiť,“ hovorí vedúci Polesia Čermeľ Ing. Peter Szarka.
Vedúci Polesia Lesopark Ing. Tibor Roth dodáva, že obsluha elektronickej priemerky je veľmi jednoduchá a dá sa rýchlo naučiť. „Mám za sebou takmer 35 rokov lesníckej praxe a naučil som sa ju obsluhovať za dva dni. Veľkou výhodou využívania elektronickej priemerky je, že si viem priebežne skontrolovať na displeji, koľko a z akej dreviny som zatiaľ nameral, takže sa dokážem orientovať, či postupujem podľa predpisu výšky ťažby, alebo ho prekračujem. Zároveň mi takýto spôsob práce umožňuje porovnaním nameraných údajov s predpisom zistiť, či postupujem správne, resp. či je predpis správny. Ak taxátor správne nastavil v predpise výšku prebierkového percenta, tak podľa našich skúseností sa dokážeme pri vyznačovaní trafiť s presnosťou plus mínus desať kubíkov.“
Jozef Marko