Mestské lesy chcú zakáza vstup do lesa
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vedenie Mestských lesov, s. r. o., Košice dalo Obvodnému lesnému úradu návrh na vyhlásenie rizika požiarneho nebezpečenstva so zákazom vstupu osôb do lesa z dôvodu pretrvávajúceho suchého a teplého počasia.
Iba štátna správa môže obmedzi pohyb turistov a zamedzi tak možným požiarom. Zatiaľ takéto rozhodnutie nepadlo aj z dôvodu, že sa počasie zmenilo. V prípade, že by sucho pretrvávalo, znamenalo by to v záujme protipožiarnej ochrany lesa zákaz vstupu verejnosti na lesné a turistické chodníky pod hrozbou sankcie.
Lesný zákon umožňuje obmedzi využívanie lesa verejnosou na žiados vlastníka alebo správcu v prípade, keď sú lesy ohrozené. Je to možné urobi aj lokálne. Neznamená to, že by nemohli ís ľudia napríklad do rekreačných stredísk na Alpínku či na Bankov, ale zakázané by mali vychádzky po lesných a turistických cestičkách. Správca lesa mienil uzavrie ich už počas nadchádzajúceho víkendu. Včerajší dážď to oddialil.
Ničivý požiar na Donovaloch totiž postavil do pozoru všetkých správcov lesov.
Suché počasie a vysoké teploty sú vždy veľkým rizikom ich vzniku. Nebezpečenstvom pre lesy sú predovšetkým turisti. Zakladajú si ohne aj mimo vyhradených ohnísk, po opekačke nechajú po sebe tlejúce ohnisko. Pritom stále platí zákaz manipulácie s ohňom mimo vyhradených murovaných a vyvýšených ohnísk, za ktorý hrozí podľa zákona o lesoch pokuta až 30-tisíc korún!
“Len za posledné dva víkendy sme zaznamenali v Mestských lesoch štyri požiare, pri ktorých sa zničili porasty na takmer štyroch hektároch. Všetky vznikli pričinením nezodpovedných návštevníkov. Jeden sa rozšíril zo záhradkárskej lokality pri vyrovnávacej nádrži Ružínskej priehrady, druhý spôsobil zrejme odhodený ohorok z cigarety pri štátnej ceste v Čermeli. Dva boli v rekreačnej lokalite na Bankove z ohnísk na miestach, kde to nie je povolené. Labužníci mali v nedeľu tak naponáhlo, že nechali kuracie stehná na kameni a zutekali (na snímke na titulnej strane - pozn. red.). Mnoho potenciálnych zdrojov požiaru zlikvidovali po turistoch naše hliadky. Zhasínali založené ohníky, ktoré zostali bez kontroly,“ informoval riaditeľ Mestských lesov Košice Julián Tomaštík, ktorý upozornil tiež na všeobecný zákaz zakladania ohňov, a to nielen v čase požiarneho ohrozenia.
Opatrenia na zamedzenie rizík prijímajú aj bez ohľadu na to, či niekde v inej lokalite zhltol oheň čas lesa alebo nie. Prevencia je súčasou ochrany lesa, aj keď turisti len málo rešpektujú nejaké zákazy. Jedným z opatrení sú hliadky, ktoré monitorujú situáciu na najfrekventovanejších miestach. Ich úlohou je upozorni nedisciplinovaných návštevníkov na nebezpečenstvo vzniku požiaru, ale sú tiež hasičmi zapálených ohňov. Ako dodal riaditeľ, páchatelia sú zväčša neznámi, čomu má predís dokumentovanie osôb, ale i vozidiel parkujúcich pri vstupe do lesa. Prehrešky sa riešia v priestupkovom konaní.
(KORZÁR, košický denník, 19.4.2007)
Lidové noviny
Dátum vydania:
19.4.2007
Rubrika / relácia:
Titulní strana
Strana / správa
01
Autor:
Marek Kerles
prida do exportu | tlač dokumentu | export do RTF | export do HTML | spä
Lesy zøejmì zaplaví cedule „Pozor, klíšata!“
ČESKÉ BUDÌJOVICE Experti chystají útok proti klíšatùm, Česko totiž patøí k evropské špičce onemocnìní klíšovou encefalitidou a lymeskou borreliózou. Jedním z opatøení mají být výstražné cedule v lesích upozorňující na zvýšený výskyt infikovaných klíšat.
Takový je alespoň návrh odborníkù, kteøí se včera sešli na semináøi zástupcù Jihočeského kraje, Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie vìd.
Desítky expertù øešily, jak zastavit alarmující nárùst onemocnìní. V pøípadì encefalitidy loni poprvé za padesát let pøesáhl počet novì nakažených magickou hranici tisíce osob, z toho 177 nemocných hlásí právì jižní Čechy. I když vìdci a lékaøi varují pøed zbytečným vyvoláváním paniky, na druhou stranu upozorňují, že problém nákazy od klíšat už vyžaduje systémové øešení. Prvním krokem by mìl být dùkladný monitoring míst, která jsou z hlediska výskytu infikovaných klíšat pro človìka nejnebezpečnìjší. „Ve Spojených státech je pomìrnì bìžné, že taková místa označují varovné cedule. Klidnì si dovedu pøedstavit podobné opatøení i v Česku,“ øekl LN Milan Daniel ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Stejnì tak by podle nìj bylo vhodné, aby podnikatelé v cestovním ruchu rozdávali turistùm tištìné informace o tom, jak se mají pohybovat po lese a kde jim hrozí nejvìtší riziko nákazy. „Lidé by se také mìli po každé návštìvì lesa dùkladnì prohlédnout, a to opakovanì,“ uvedl Daniel.
Pokračování na stranì 4
Dokončení ze strany 1
Klíšat v Česku rok od roku pøibývá a s tím stoupá i riziko nákazy. Encefalitidou loni onemocnìlo rekordních 1029 lidí, z toho každý šestý se nakazil v Jihočeském kraji. Jižní Čechy ale nejsou zdaleka jedinou rizikovou oblastí. „Napøíklad kraj Vysočina už loni hlásil podobný počet pøípadù onemocnìní jako Jihočeši,“ uvedl Daniel.
Odborníci dávají tento jev do souvislosti s oteplováním klimatu. „Letos máme hlášených nìkolik pøípadù pøisátí klíštìte na človìka dokonce i v zimních mìsících,“ øekl Daniel. Problémem podle nìj zùstává neochota Čechù nechat se očkovat proti klíšové encefalitidì. Proti dalšímu onemocnìní pøenášenému klíšaty, tedy lymské borelióze, však zatím účinná vakcína neexistuje. „Právì proto tady musí nastat dùkladná osvìta, v jejímž rámci by si mìli lidé i turisté osvojit základní návyky pobytu v pøírodì, od vhodného oblečení a obuvi, až po zvýšenou opatrnost na rizikových místech,“ øekl LN dìkan Biologické fakulty Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.
Vedení Jihočeského kraje ale zároveň varuje pøed vyvoláváním paniky. „Nikdo se nemusí bát jezdit do jižních Čech. Dùležité ale je, aby lidé mìli maximum informací k tomu, aby riziko nákazy snížili na minimum,“ øíká Jaroslav Jedlička, vedoucí kanceláøe hejtmana.