LPM Ulič: Hazard s ľudskými osudmi, založený na metóde pokus – omyl
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič š.p. na svojej stránke na sociálnej sieti dnes uviedol, že nesúhlasí s návrhom envirorezortu, aby lesy v 3., 4. a 5. stupni ochrany prešli bez odbornej diskusie a bežného legislatívneho procesu pod správu ministerstva životného prostredia. LPM Ulič š.p. obhospodaruje 23 915 ha lesného pôdneho fondu a 1 797,45 ha poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Priemerný počet zamestnancov sa pohybuje na úrovni 180 pracovníkov a na podnik je naviazaných 60 živnostníkov v lesníckej a poľnohospodárskej výrobe. Ide teda o významného zamestnávateľa v chudobnom regióne s vysokou nezamestnanosťou.
„LPM Ulič š. p. vykonáva svoju činnosť v citlivom prostredí Národného parku Poloniny, pričom zhruba 90% pozemkov v jeho správe sa nachádza v NP Poloniny a jeho ochrannom pásme. K uvedenému treba uviesť, že štátne pozemky v Národnom parku Poloniny tvoria takmer 60% výmery územia. To znamená, že ak dôjde k prevodu pozemkov, ktoré spravuje LPM Ulič š.p. pod Správu Národného parku Poloniny produkčný potenciál LPM Ulič š. p. sa zníži o 90%. Zároveň je potrebné uviesť, že dosiahnuť 50% územia bez zásahu v NP Poloniny na súkromných pozemkoch prakticky nie je možné. Dokazuje to mediálne známa problematika lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO – Karpatské bukové pralesy.
Z uvedeného vyplýva, že 50% územia bez zásahu by NP Poloniny vyčlenil na pozemkoch vo vlastníctve štátu. Otázkou je, ako by sa NP Poloniny vysporiadal s ľuďmi, ktorí by prišli o prácu a akú by im dal alternatívu. Pre dokreslenie reality, LPM Ulič š.p. má ročné tržby z predaja vlastných výrobkov vo výške 4 797 503 eur pri osobných nákladoch vo výške 3 110 350 eur. Za služby v lesníctve a poľnohospodárstve uhrádza ročne 1 511 543 eur. Ak chce rezort životného prostredia dosiahnuť transformáciou národných parkov Slovenska, ekonomické a sociálne povznesenie týchto regiónov – pri zachovaní chránených prírodných hodnôt, určite musí ľudí prepustených z LPM Ulič š.p. zamestnať.
Otázkou je, kde zoberie ročne viac ako tri milióny eur na mzdy. LPM Ulič š.p. je ochotný diverzifikovať svoju činnosť a orientovať sa aj na cestovný ruch. Postupne by sa dal región nastaviť tak, aby nežil len z dreva. Na to sú však potrebné investície do turistickej infraštruktúry, ktoré budú pomerne vysoké. Pokiaľ sa v regióne Polonín nenastaví dlhodobá a apolitická koncepcia so systematickým financovaným, nebude prerod regiónu možný. Všetko ostatné bude len hazard s ľudskými osudmi, založený na metóde pokus – omyl,“ napísal vo svojom dnešnom stanovisku k aktuálnej téme štátny podnik LPM Ulič.