LESY SR sú kvôli pandémii vo veľmi nepriaznivej situácii
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V súvislosti so šírením pandémie koronavírusu všetky okolité krajiny uzavreli svoje hranice, čo dramaticky obmedzilo možnosti slovenských producentov exportovať svoje výrobky. Veľkí odberatelia, ktorí od LESY SR odoberajú väčšinu drevnej hmoty, ohlásili zastavenie odberu, resp. žiadajú také radikálne zníženie cien, ktoré by znamenalo predávať drevo pod jeho výrobné náklady. LESY SR to uvádzajú v aktuálnej tlačovej správe.
„Rozumieme problémom našich odberateľov s umiestnením a expedíciou ich výrobkov – reziva na trhy v EU a mimo EÚ. Sme v situácii, kedy došlo k súhre niekoľkých vážnych negatívnych faktorov, zásadne ovplyvňujúcich obchod a výrobu v drevárskom priemysle a lesníctve. Ich výsledkom je pretlak ihličnatej drevnej hmoty na trhoch vplyvom podkôrnych kalamít a následne tlak na znižovanie cien ihličnatej guľatiny a vlákniny spolu s obmedzeniami a nariadeniami, sprevádzajúcimi pandémiu COVIDu-19 spôsobujú reálne existenčné problémy na strane producentov aj spracovateľov drevnej suroviny,“ vysvetlil Ing. Tomáš Klouček, obchodný riaditeľ LESY SR.
Dramatický prepad predaja dreva znamená obrovský výpadok v tržbách. Vedenie podniku preto prijíma opatrenia, ktoré majú výpadok v tržbách kompenzovať.„Našou snahou je zabezpečiť, aby zamestnanci načas dostávali výplaty. Preto v maximálne možnej miere obmedzujeme všetky naše výdavky. Ak neprijmeme razantné kroky, v máji by mohol byť problém, že by sme na výplaty nemali dostatok financií,“ vysvetlil generálny riaditeľ LESY SR Ing. Marian Staník.
V prvom rade sa pristupuje ku obmedzeniu ťažby, a to až o 75%. Znížené sú investície, opravy a údržba, šetriť sa bude tiež na kancelárskych potrebách. Veľkú časť výdavkov podniku predstavujú osobné náklady, najmä mzdy a odvody. LESY SR zamestnávajú takmer 3600 zamestnancov, mesačné výdavky na mzdy a odvody sú vo výške 6 mil. €.
Vedenie podniku navrhlo, aby zamestnanci podniku, ktorí nie sú momentálne potrební na plné pracovné nasadenie, mohli kvôli prekážkam v práci na strane zamestnávateľa ostať doma s náhradou 60% ich mzdy, s čím bol zo strany zástupcov odborov vyslovený nesúhlas.
Z dôvodu pozastavenia, resp. obmedzenia výroby a najmä z dôvodu stagnujúceho obchodu s drevom navrhlo vedenie podniku úpravu pracovného času zamestnancov z 5 dňového pracovného týždňa na 4 dňový pracovný týždeň, kde je predpokladaná úspora mzdových nákladov vo výške 1 mil. eur/mesiac. Uvedený návrh je predmetom kolektívneho vyjednávania a podlieha súhlasu zástupcov odborov.
„Navrhujeme obmedzenie pracovného času na 4 dni v týždni. Ide o dočasné riešenie. Akonáhle sa situácia zlepší, všetci zamestnanci budú opäť pracovať v štandardnom režime. V súčasnosti rokujeme s predstaviteľmi odborov, pevne verím že nájdeme dohodu a vyhneme sa hromadnému prepúšťaniu,“ dodal na záver Marián Staník, generálny riaditeľ LESY SR.