LESY SR splatili historický dlh: Vrátili sochu Madony na priečelie budovy postavenej pred viac ako storočím
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Socha Madony sa prinavrátila na svoje pôvodné miesto, na priečelie historickej budovy štátnych lesov. Umelecké dielo zmizlo v období, keď tam sídlil Krajský výbor Komunistickej strany Slovenska, predpokladá sa, že v 50-tych alebo 60-tych rokoch 20.storočia. O jeho ďalšom osude sa nevie. Dnes o tom informovala vedúca odboru komunikácie štátneho podniku LESY SR Marína Debnárová.
„Štátny podnik LESY SR sa rozhodol v rámci obnovy svojho historického sídla, ktoré je kultúrnou pamiatkou, umiestniť do priečelia budovy novú sochu vyhotovenú podľa návrhu G. Waldera. Pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici ju z pieskovca vyhotovil akademický sochár Peter Gáspár a kamenár Branislav Moskáľ. Akt slávnostného odhalenia bol spojený s cirkevným požehnaním, ktorého sa ujal Farský úrad Banská Bystrica – katedrála,“ uviedla M. Debnárová v tlačovej správe.
„Som rád, že sme dnes splatili historický dlh a na pôvodné miesto vraciame sochu, ktorá neodmysliteľne patrí k našej výnimočnej historickej budove. Verím, že socha Madony sa zaradí k početným pozoruhodnostiam krásneho banskobystrického námestia a bude lahodiť oku domácich i zahraničných návštevníkov,“ povedal generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Ján Marhefka.
Budova sídla štátneho podniku LESY SR patrí k architektonickým klenotom Námestia SNP v Banskej Bystrici. Bola postavená v rokoch1914 – 1916 na mieste asanovaného Kammerhofu ako Uhorské kráľovské lesné riaditeľstvo. Stala sa symbolom úspešného etablovania sa lesníctva na samostatné hospodárske odvetvie.
Architektom budovy bol Gyula Walder (1884 – 1944). Jeho stavby dotvárali urbanizmus mnohých miest ako sú Budapešť, Eger, Gyöngyös, Miškolc či Szeged. Fasáda objektu má historizujúci charakter, je inšpirovaná renesanciou, barokom, klasicizmom i prvkami secesie, ktorá je uplatnená hlavne na bohatej štukovej výzdobe. Okrem iného na nej nájdeme symboly lesníctva, poľovníctva i rybárstva.
„Osadenie Madony je výrazom úcty lesníkov k histórii, k jej pozitívnym odkazom a príspevkom k ochrane kultúrneho i prírodného dedičstva na Slovensku,“ dodali LESY SR v tlačovej správe.