LESY SR dlhodobo kladú dôraz na prirodzenú obnovu: Na Horehroní bude nový les tvorený približne 20-percentným prirodzeným zmladením
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátny podnik LESY Slovenskej republiky dlhodobo kladie dôraz na maximálne využívanie prirodzenej obnovy lesa, ktorá je jedným z hlavných mechanizmov zabezpečujúcich stabilitu a odolnosť lesných ekosystémov. Prirodzená obnova predstavuje vytvorenie novej generácie lesa zo semien pôvodného porastu alebo z jeho výmladkov. Tento prístup využíva prírodné procesy, prispôsobuje sa miestnym podmienkam a významne podporuje obnovu lesa, uvádzajú LESY SR na svojej internetovej stránke.
„Ak dôjde k priaznivému súbehu viacerých faktorov, ako sú vhodné dreviny, úroda semena a priaznivé stanovištné a klimatické podmienky, je možné obnoviť pôvodný les s minimálnym úsilím a maximálnym využitím prírodných procesov, čo je dôležité pre jeho ekologickú stabilitu.
Samozrejme, nie všade sa príroda dokáže o obnovu porastov postarať sama, alebo niektoré druhy drevín nedokážu v súčasných klimatických podmienkach konkurovať agresívnejším druhom. V takýchto prípadoch je potrebná pomoc lesníkov vo forme podpory určitých druhov prostredníctvom pestovateľských zásahov alebo umelého zalesnenia.
Umelé zalesňovanie pomáha udržať zastúpenie drevín v lesných porastoch v súlade s prirodzeným zložením na konkrétnom stanovišti a v mnohých prípadoch aj zachrániť určité druhy, ktoré by inak nemali šancu prežiť v konkurencii o svetlo a živiny.
Aj v lokalitách, kde pôsobia škodlivé činitele, ako sú vietor alebo podkôrny hmyz, a dôjde k odumretiu pôvodných porastov, je často možné využiť existujúce jedince novej generácie lesa. To platí aj pre rozsiahlu podkôrnikovú kalamitu na Horehroní, kde bude nový les tvorený približne z 20 % práve prirodzeným zmladením. Tento proces podporí vznik nových, odolnejších lesných porastov, lepšie prispôsobených klimatickým zmenám.
LESY SR plánujú v dôsledku odumierania smrekových porastov zdvojnásobiť počet vysadených sadeníc v roku 2025 v porovnaní s obdobím pred podkôrnikovou kalamitou. V postihnutých porastoch často chýba dostatok dospelých jedincov ekologicky vhodných drevín, ako sú jedľa a buk. Preto je umelé zalesnenie týchto druhov nevyhnutné, aby sme dosiahli čo najskoršie vytvorenie nových a odolnejších porastov, schopných viazať uhlík.
Kombinácia prirodzeného zmladenia a umelého zalesňovania je v súčasných podmienkach nevyhnutná na zlepšenie ekologickej stability našich lesov, aby boli odolnejšie voči klimatickým zmenám a zároveň plnili svoju hospodársku a environmentálnu funkciu,” informujú štátni lesníci.
Zdroj: Od semienka po strom: Prirodzené zmladenie lesa | LESY SR, štátny podnik