LESY SR chcú pokračovať v poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráci: Obnovia drevenú architektúru
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenské a poľské štátne lesy sú naklonené ďalšej spolupráci. Včera to podpisom spečatili aj ich štatutárni zástupcovia. S poľskými štátnymi lesmi (Lasy Panstwowe) štátny podnik LESY SR aj v minulosti úspešne realizoval viacero cezhraničných projektov. Prvé výzvy pre INTERREG PL-SK sa očakávajú už začiatkom roka 2023. Informovala o tom vedúca odboru komunikácie š.p. LESY SR Marína Debnárová.
V tlačovej správe uviedla, že prvým projektovým zámerom bude obnova budov drevenej architektúry u oboch partnerov. Na slovenskej strane ide o objekt Flajšová na Lesnej správe Zákamenné (Odštepný závod Tatry). V blízkosti objektu sa nachádza jedinečná vodná nádrž Flajšová, vybudovaná pri prameňoch Bielej Oravy v rokoch 1864 až 1866. Tajch má dve komory a v minulosti slúžil na pomoc pri plavení dreva.
Generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Ján Marhefka pri tejto príležitosti zdôraznil: „Teší nás, že aj takýmto spôsobom môžeme prispieť k vyššej atraktivite prihraničného územia. V prípade, ak budeme úspešní v pridelení európskych prostriedkov, budú mať turisti z oboch strán hranice unikátnu príležitosť spoznať prírodné krásy a technické pamiatky súvisiace s históriou lesníctva.“
Cieľom programu INTERREG PL-SK je prostredníctvom podpory z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vytvárať priaznivé podmienky pre lepšie cezhraničné väzby a zvýšiť atraktívnosť prihraničného regiónu pre obyvateľov i návštevníkov.
„LESY SR, š.p., v rámci programu INTERREG V-A Poľsko-Slovensko financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja realizovali v roku 2021 projekt „Spoločne za zachovanie a obnovu biodiverzity karpatských horských ekosystémov“. Štátni lesníci použili prvýkrát v praxi kartáčový zberač semien. Ide o jedinečnú technológiu v stredoeurópskom priestore, kde sa opakovane a bez poškodenia porastu môžu zbierať zrelé semená lúčnych druhov rastlín. Takto zozbieraný semenný materiál je možné v širšom rozmere používať na ekologickú obnovu lúk. Prvú ukážku tohto unikátneho stroja sme prezentovali na liptovských lúkach, na Lesnej správe Čierny Váh, v lokalite Turková,“ dodala v tlačovej správe M. Debnárová.