Lesy globálne ustupujú najmä poľnohospodárstvu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Nariadenie o strategických plánoch Spoločnej poľnohospodárskej politiky či opatrenia proti odlesňovaniu a degradácii lesov. To boli hlavné témy, ktorými sa podľa tlačovej správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zaoberala na svojom zasadnutí Rada Európskej únie pre poľnohospodárstvo a rybolov (AGRIFISH) 15. apríla v Luxemburgu. Z lesníckeho hľadiska je zaujímavé, že európski ministri považujú za najvýznamnejšiu príčinu odlesňovania a takzvanej degradácie lesov na globálnej úrovni rozširovanie pôdy na poľnohospodársku produkciu.
Hlavnou témou pondelkového rokovania európskych ministrov pre poľnohospodárstvo bolo Nariadenie o strategických plánoch Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) v rámci balíka reforiem CAP po roku 2020. Podľa predloženého návrhu by členské štáty mali mať možnosť prispôsobiť nástroje svojim konkrétnym potrebám, pričom spôsob, akým to plánujú urobiť, by mali uviesť práve v spomínaných strategických plánoch CAP. V rámci tohto bodu zástupcovia členských štátov predstavili národné pozície k novej zelenej architektúre.
Európski ministri okrem budúcnosti poľnohospodárstva venovali pozornosť aj opatreniam v boji proti odlesňovaniu a degradácii lesov na globálnej úrovni. Okrem rozširovania pôdy na poľnohospodársku produkciu, ktoré je najvýznamnejšou príčinou tohto javu, sa medzi ďalšie významné faktory radia záber pôdy na výstavbu sídelnej a dopravnej infraštruktúry a ťažba dreva spôsobom, ktorý sa vymyká konceptu udržateľného hospodárenia v lesoch. V poľnohospodárskej produkcii sa na odlesňovaní podieľajú najmä komodity ako mäso z hovädzieho dobytka, palmový olej a sója.
„Sme si plne vedomí, že v prípade globálneho odlesňovania a degradácie lesov ide o problematiku, ktorá si vyžaduje komplexnejšie prístupy najmä v rozvojových krajinách. Slovenská republika podporuje zámer zabezpečenia udržateľného pestovania poľnohospodárskych komodít v krajinách, kde sa pestujú, a kde je veľká pravdepodobnosť, že ich pestovanie nie je udržateľné a kde následkom toho prichádza k odlesňovaniu,“ zdôraznila ministerka Matečná.