Lesnícky rok 2020 bol z pohľadu súkromných vlastníkov lesov katastrofou
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V posledných rokoch sa slovenskí lesníci museli vysporiadať s viacerými prekážkami. Trápilo ich sucho či premnoženie lykožrúta. Rok 2020 nebol podľa predsedu ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milana Ovseníka o nič lepší. Naopak, ako povedal v rozhovore pre portál NášVidiek.sk, aj pre koronakrízu a slabú štátnu podporu pre lesy, bol úplnou katastrofou.
Ako hodnotíte lesnícky rok 2020?
„Z pozície 15-tisíc fyzických a právnických osôb, ktoré sa starajú o lesy alebo vykonávajú lesnícke činnosti pre približne 3 000 urbárov, združujúcich cez milión občanov Slovenskej republiky, vlastniacich drobné podiely v súkromných lesoch na vidieku, tvoriacich viac ako 50 % všetkých lesov Slovenska, bol rok 2020 katastrofou.“
Link na rozhovor s Milanom Ovseníkom na portáli NášVidiek.sk:
Pre časopis LES & Letokruhy v ankete s dvadsiatkou osobností lesníckeho a drevárskeho sektora na Slovensku zhodnotil Milan Ovseník končiaci sa rok takto:
„Rok 2020 bol jeden z tých – prelomových. Koniec januára, kedy nás, súkromných vlastníkov lesov, ich celoeurópska trojročná apokalypsa a súčasne slepota a hluchota celej slovenskej spoločnosti vyhnala do ulíc Bratislavy – aby sme verejne vykričali spolu s furmanmi a ich koňmi, že lesy a ľudia, žijúci a pracujúci na slovenskom vidieku, starajúci sa o lesy už nevládzeme a potrebujeme neodkladnú pomoc. Aby sme mali dôstojné životné a pracovné podmienky, sme ľudia, žijúci na vidieku a pracujúci na pôde – v slovenských lesoch. Koniec februára, kedy vzišla po parlamentných voľbách nádej na pozitívnu zmenu Koniec marca, ktorý spôsobil COVID-19 a po troch rokoch lykožrútového moru v európskych lesoch zasiahol vírus aj ľudí.
Koniec júla, kedy sa z podnetov miestnych vlastníkov lesov spustila Iniciatíva za prírodné parky. Koniec októbra, ktorý opätovne po krokoch orgánov Európskej únie v podobe záchranných balíkov a návrhu novej stratégie EÚ pre lesy po roku 2020 do našich radov opäť vlieva nádej a súčasne vyhlásenie envirorezortu na boj mimovládok proti developerom a podvodníkom zo štátnych lesov, ktorých odváža NAKA, ku ktorým priradil pán minister aj nás, súkromníkov. Koniec novembra, ktorý ukazuje apokalypsu lesov Slovenska – verejná podpora zo štátneho rozpočtu dosiahla NULU.
Preto prelomový. Už sa neriadene rútime ku dnu – k apokalypse lesníctva na Slovenska. Prelomový preto, lebo akoby sa na Slovensku už úplne zdivočil a zvlčil.“