Lesnícke výročie: Pred štvrťstoročím bola vytvorená prvá digitálna mapa pre slovenských lesníkov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ing. Tibor Muszka, pracovník Národného lesníckeho centra Zvolen - Ústavu lesných zdrojov a informatiky, Odbor geoinformatiky, pred 25-rokmi vedúci kartografie na košickej pobočke Lesoprojektu Zvolen spomína, ako došlo k tomu, že stál pri zrode prvej digitálnej mapy pre lesníkov. „Začiatkom 90-tych rokov, zvýšeným nástupom osobných počítačov do Lesoprojektu Zvolen, aj na jednotlivé pobočky, som začal rozmýšľať, ako nakresliť lesnícke mapy v počítači namiesto klasickej analógovej technológie. Analógový postup bol náročný na rutinnú ručnú prácu kartografky. Prekreslením základných listov (s vyhodnoteným stavom na fotogrametrii), na rysovací papier s presne určenou gramážou na presvetľovacom stole, vznikla lesnícka situácia, ktorá bola potom tušovým perom prekreslená.“
Ing. Milan Tóth, ktorý v súčasnosti pracuje ako audítor v certifikačnej spoločnosti SGS, hovorí o časoch pred štvrťstoročím takto: „A keď sa mapa tlačila, každý list papiera musel prejsť 14 – 16 krát cez ofsetový stroj, pretože každá farba bola nanášaná samostatne. Každá farba sa musela na filmoch vymaľovať a prácne bolo aj skontrolovanie toho, či všetky plochy boli správne vymaľované, aby nedošlo k zámene farieb, keďže sa všetky tieto úkony robili ručne. Každý rok sa muselo vychádzať zo základných listov, ktoré sa aktualizovali, čiže bolo treba niektoré čiary vymazať a dokresliť nové čiary.“
Vďaka tomu, že mapy sú v digitálnej podobe, je možné meniť a aktualizovať aj ďalšie výstupy, naplniť databázu informácií o lesných porastoch alebo automaticky prepojiť údaje v Geografickom informačnom systéme s databázou programov starostlivosti o les a modifikovať výstupy podľa požiadavky užívateľov. Do systému je možné pridávať ďalšie vrstvy, ako sú napríklad lesné typy a zautomatizovať presun dát do výstupného diela, ktorým je program starostlivosti o les.
Na portáli Lesmedium.sk dnes publikujeme len úvod a záver článku o prelomovom počine, ktorý zverejníme celý v časopise LES & Letokruhy so zaujímavými spomienkami oboch autorov prvej digitálnej mapy pre lesníkov.
Jozef Marko