Lesnícke dni začali aj otvorením Centra excelentnosti LignoSilva: Vlajkovou loďou unikátny 3D skener guľatiny
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Celoslovenské podujatie Lesnícke dni, nad ktorým prevzal záštitu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan, organizuje Národné lesnícke centrum (NLC) každoročne od roku 2007 v období Dňa Zeme. Cieľom tohtoročného podtitulu „Lesy – liečia telo i dušu“ je pripomenúť nenahraditeľnosť a dôležitosť lesov pre zdravie človeka. Podujatie dnes otvoril slávnostným príhovorom minister Vlčan v biotechnologickom parku NLC Stráž pri Zvolene počas predstavenia Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LingoSilva. Agrorezort o tom informuje na svojej internetovej stránke.
Národné lesnícke centrum je jedinečnou inštitúciou s komplexnou ponukou služieb súvisiacich hlavne s lesom a lesným hospodárstvom. Pôsobí na národnej i medzinárodnej úrovni. Je lídrom v transferovaní najnovších vedeckých poznatkov do lesníckej praxe a využíva pritom špičkové technológie.
Potvrdením vysokého inovačného potenciálu NLC je spustenie prevádzky 3D CT skenovacej linky, v rámci budovaného Centra excelentnosti LignoSilva, ktoré je zamerané na digitalizáciu, optimalizáciu a automatizáciu v lesnícko-drevárskom sektore prostredníctvom inovačných technológií. „Implementácia tejto experimentálnej linky do reťazca ťažby a spracovania dreva je významným inovačným impulzom a príkladom dobrej praxe vyššieho zhodnocovania drevnej suroviny,“ povedal vo svojom príhovore minister Samuel Vlčan.
„Dnes slávnostne otvorené Centrum excelentnosti pozostáva z modelových a prototypových pracovísk a kľúčových technologických celkov, kde sa realizuje výskum v oblasti produkcie dreva, detekcie kvality dreva, energetického a celulózo-papierenského spracovania dreva. Vlajkovou loďou centra je 3D CT skenovacia linka guľatiny dreva. Ide o unikátnu technológiu počítačovej tomografie, ktorá slúži predovšetkým na zvyšovanie konkurencieschopnosti lesnícko-drevárskeho sektora.
Umožňuje vytvoriť trojrozmerný model každej guľatiny dreva a dokáže zobraziť vnútorné chyby dreva, čím optimalizuje rezné plány a napomáha maximalizovať výťažnosť. Okrem zvýšenia výnosov zo spracovania dreva prináša i objektivizáciu predaja dreva, zlepšenie odberateľsko-dodávateľských vzťahov a možnosť certifikácie dodávanej guľatiny,“ uviedol agrorezort.
Link na celý článok: Aktuality - V starostlivosti o slovenské lesy pomáhajú excelentné inovačné technológie - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (mpsr.sk)