Lesnícka ochranárska služba: Odporúčania a postupy pre spomalenie šírenia podkôrneho hmyzu do zdravých smrekových lesov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum, Lesnícky výskumný ústav – Stredisko Lesníckej ochranárskej služby v Banskej Štiavnici uverejnilo na sociálnej sieti Signalizačnú správu o výskyte škodlivých činiteľov v lesoch Slovenska č 1/2024. Jej súčasťou je Stratégia ochrany lesa pred šírením podkôrneho hmyzu v smrečinách na Horehroní.
„Vzhľadom na odumieranie smrečín na Horehroní z dôvodu premnoženého podkôrneho hmyzu sme pripravili pre subjekty daného regiónu Stratégiu ochrany lesa proti premnoženému podkôrnemu hmyzu v lesoch na Horehroní. V tejto signalizačnej správe sú uvedené najdôležitejšie opatrenia, vybrané z tejto stratégie pre spomalenie šírenia podkôrneho hmyzu do ešte zdravých smrekových lesov. Tieto odporúčania a postupy je nevyhnutné realizovať aj v iných regiónoch s podobným problémom,“ uvádza v aktuálnom statuse Lesnícka ochranárska služba.
Autori signalizačnej správy informujú, že cieľom stratégie je spomaliť šírenie podkôrneho hmyzu do ešte ucelených komplexov smrekového lesa. Tým sa predĺži obdobie smrekových lesov do ich obnovy, kedy sa lesné pozemky obnovia už stanovištne vhodnými drevinami. Územie je rozdelené na štyri zóny: holiny, pasívne chrobačiare, aktívne chrobačiare a zdravé smrečiny.
Stratégia obsahuje aj podkapitoly o podkôrnikových pozorovateľoch a asanácii, ktorá má zabezpečiť, aby sa podkôrny hmyz nerozširoval z už spílených stromov a zo zvyškov po ťažbe. „Aktívne chrobačiare asanovať odkôrnením alebo postrekom kôry insekticídnym prípravkom. Stromy atraktívne pre napadnutie nie je potrebné asanovať, zabezpečiť však ich včasný odvoz. Za mechanickú asanáciu je považované aj odkôrnenie, resp. poškodenie kôry špeciálnymi harvestorovými hlavicami. Zvyšky po ťažbe uhádzať na hromady a asanovať pálením, štiepkovaním alebo postrekmi insekticídnym prípravkom,“ odporúčajú odborníci z Lesníckej ochranárskej služby.