Lesnícka IT štvrťstoročnica v štátnom podniku LESY SR: Mobilné aplikácie prinášajú lesníkom množstvo výhod, zlepšujú ich prácu a zvyšujú efektivitu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Za štvrťstročie existenie štátneho podniku LESY SR prenikli do lesného hospodárstva mnohé informačné technológie, ktoré významnou mierou formovali a ovplyvnili lesnícke činnosti. Aké technológie a zariadenia dnes lesník používa pri svojej každodennej práci? Ako mu IT technika môže pomôcť a čo lesníkov v tejto oblasti čaká v najbližších rokoch? Lesnícku IT štvrťstoročnicu zhodnotili kolegovia z Odboru informačných a komunikačných technológií štátneho podniku LESY SR na sociálnej sieti.
„V súčasnosti sú pre prácu lesníkov neoceniteľným nástrojom mobilné technológie. Mobilný telefón alebo smartfón si bez fotoaparátu či kamery dnes už nevieme predstaviť. Táto bežná súčasť mobilných zariadení mala svoju veľkú premiéru presne pred 25 rokmi, len pár mesiacov pred vznikom štátneho podniku LESY SR.
18. mája 1999 sa objavil na trhu prvý mobilný telefón s fotoaparátom (Kyocera VP-210). Zariadenie využívalo senzor s rozlíšením 0,1 Mpx. Štandardne fotoaparát umožnil zachytiť 20 fotografií (formátu JPEG) do zaplnenia svojej pamäte. Telefón zároveň podporoval aj možnosť videohovorov, pričom video sa prenášalo rýchlosťou dve snímky za sekundu. V súčasnosti majú smartfóny aj viac ako 100 Mpx a v pamäti možno uložiť tisíce fotografií.
Mobilné aplikácie prinášajú lesníkom množstvo výhod, zlepšujú ich prácu a zvyšujú efektivitu. Slúžia na zber dát, umožňujú rýchlo a presne zaznamenávať údaje priamo v teréne Pomáhajú komunikovať a zdieľať informácie s ostatnými kolegami v reálnom čase. Štandardom sú dnes mobilné aplikácie, ktoré majú funkciu na sledovanie polohy. Presné navigácie a meranie prevádzkových polohových údajov sú v súčasnosti bežnou súčasťou smartfónov a do lesníctva prinášajú množstvo potrebných dát.
Prenos informácií by, samozrejme, nebol možný bez mobilných dát a prístupu k internetu. V roku 2000 bolo pripojenie domácností k internetu na Slovensku pomerne nízke, túto možnosť malo len 5 % domácností. V súčasnosti je prístup na internet samozrejmosťou lesníckych pracovných smartfónov.
Dnes už lesníci bežne využívajú aj geografické informačné systémy, ktoré im umožňujú presné mapovanie a monitorovanie lesných oblastí. Pomocou satelitných snímok môžu sledovať zmeny v lesných porastoch, identifikovať poškodenie ekosystémov a efektívne plánovať lesohospodárske činnosti
Populárne sú taktiež drony, ktoré sa využívajú na zber dát z ťažko prístupných oblastí. Veľký pokrok zaznamenávame v IT vzdelaní zamestnancov a v množstve analyzovateľných dát, ktorými v súčasnosti disponuje štátny podnik LESY SR.
Dnes majú naši lesníci znalosti a zručnosti, ktoré boli pred 25 rokmi doménou zamestnancov IT sektora. Lesníci prispievajú k zberu údajov, majú prístup k informáciám centralizovaného informačného systému a zdieľajú komplexné informácie, o ktorých pred 25 rokmi nemali ani vedomosť.
A aké trendy môžeme očakávať v blízkej budúcnosti? Nezastupiteľné miesto v lesníckom informačnom systéme bude mať umelá inteligencia (AI). Očakáva sa, že AI bude naďalej rásť, expandovať a transformovať rôzne hospodárske odvetvia, to lesnícke nevynímajúc.
AI umožní spracovávať obrovské množstvo dát zo satelitných snímok, dronov a senzorov na monitorovanie zdravia lesov, identifikáciu škodcov a sledovanie zmien v ekosystémoch, pomôže diagnostikovať problémy a prijímať náležité opatrenia. AI prinesie do lesníctva nové možnosti a môže výrazne prispieť k efektívnejšiemu a udržateľnejšiemu lesnému hospodárstvu.
AI však lesníka v lese pravdepodobne nenahradí. Môže podporiť jeho prácu, zbaviť ho časti administratívnych povinností, no ľudský faktor je nenahraditeľný pre komplexné rozhodovanie, rýchle reakcie, predikcie, praktické zručnosti a empatické vnímanie prírodného prostredia, v ktorom lesník zohráva dôležitú a nezastupiteľnú úlohu,” uviedli LESY SR v statuse na sociálnej sieti.