Lesníci a včelári oživia chov včiel v lesoch
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na včerajšom Dni stromu v Čiernom Balogu podpísali predstavitelia š.p. LESY SR a Slovenského zväzu včelárov za prítomnosti ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej memorandum o spolupráci. „Tento deň sme využili aj na podpis memoranda so Slovenským zväzom včelárov. Chceme spolupracovať na oživení chovu včiel a produkovaní medu v lesnom prostredí,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ LESY SR, š.p. Marián Staník. Cieľom memoranda je spolupracovať na tom, aby sa do lesov dostalo viac úľov, pretože včely pochádzajú z lesa. Človek ich začal chovať na lúkach a poliach až neskôr, ich pôvodným domovom je les.
„Pre nás je to veľká pomoc. Dostaneme včely do prostredia, ktoré je im prirodzené. Včely majú v lese doslova švédske stoly. Máme viac ako 120 druhov rastlín s veľkou škálou peľu, ktorý potrebujú. Jednotvárna strava včiel, ako sú monokultúry repky či slnečnice, sa potom prejaví aj na zdraví včiel,“ povedal Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov a jeho slová citoval spravodajský portál Webnoviny.sk v sekcii Náš vidiek.
Okrem zdravia včelstiev je cieľom aj produkcia lesného medu. Druh včely, ktorý žije na Slovensku, produkuje jeden z najkvalitnejších medov na svete. Obsah vody je v ňom iba 12 percent. Obvykle je to až horná hranica európskej normy, teda 20 percent. Med je hustejší, ale aj chutnejší a má unikátne zloženie. Obsahuje enzýmy a unikátnu zmes peľov.
„Slovenský med z lesa je vo svete výnimočný. Tento med má v sebe široké spektrum štiav z rastlín. Základ tvorí malina, potom medovica živočíšneho pôvodu, ako napríklad výlučky vošiek a puklíc. Lesný med je aromatickejší, je v ňom cítiť les,“ vysvetľuje Milan Rusnák.