Lesné železničky i Šumava
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene pripravilo v spolupráci s českými kolegami – lesníkmi a múzejníkmi - dve výstavy. Prvá predstaví oblas Šumavy tak, ako sa menila a bola zobrazená v minulosti na mapách. Druhá výstava je venovaná lesným železniciam. Vernisáž sa uskutoční 18. augusta o 15.00 hod.
Šumava na starých mapách
Výstavu pripravilo Prachatické múzeum a umožní verejnosti získa prehľad o vývoji mapovania a mapovej tvorby. Okrem topografických máp sa návštevníci budú môc zoznámi so zaujímavými tematickými mapami, ktoré dokladujú zmeny na území Šumavy v súvislosti s priemyselnou kolonizáciou, osídľovaním i v súvislosti s politickými rozhodnutiami, ktoré ovplyvnili život v tomto regióne.
Návštevníci budú ma možnos vidie okrem iných i mapy zo súboru Klosseho máp „Zlaté stezky“, turistické mapy Šumavy a predovšetkým lesnícke mapy – medzi nimi i plavebné mapy a mapy plavebných kanálov.
Všetky mapy pochádzajú zo zbierok Prachatického muzea, Správy Národního parku Šumava a Národního zemìdìlského muzea v Prahe. Vzhľadom k ochrane veľmi cenných rukopisných máp bude väčšina exponátov predstavená vo forme kvalitných veľkoformátových kópií a faximilií..
Vôňa dymu a ihličia – Putovanie za kúzlom lesných železníc
Autorom výstavy je lesník, lesnícky a železničiarky novinár, publicista a ochranca prírody Jiøí Junek. V priebehu dvadsiatich rokov prešiel trasy bývalých i súčasných lesných železníc na Slovensku i v Čechách. Zapisoval, fotil, získaval cenné informácie, písomné materiály a fotografie. Výsledkom jeho putovania je nielen výstava Vôňa dymu a ihličia – Putovanie za kúzlom lesných železníc, ale aj rovnomenná kniha.
Výstava predstavuje históriu a vývoj lesného dopravníctva na Slovensku a v Čechách, od šmykov, pltí, konských dráh až k lesných železniciam. Mapuje a prezentuje známe aj menej známe lesné železnice, napr. Čiernohronskú, Oravsko-kysuckú, Považskú, prvú elektrifikovanú ¼ubochniansku železnicu a mnoho ďalších. Fotografie plné života sú doplnené textami, plánmi lesných železníc a konštrukčnými výkresmi parných lokomotív. Nechýbajú ani trojrozmerné exponáty s fondov Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene – model gravitačnej železnice i modely železničných tratí, vozňov a samozrejme aj parných „mašiniek“.
Výstavy potrvajú od 18. augusta do 4. októbra 2009 a návštevníkom budú prístupné od utorku do piatku od 9. do 17. hod. (Počas prázdnin i v sobotu od 10. do 14. hod a v nedeľu od 13. do 17. hod.) Hromadné návštevy treba nahlási vopred na telefónnom čísle 0918 828 709 (lektorka), prípadne na čísle 045/5321 886, alebo na mailovej adrese muzeum@ldmzvolen.sk.
Ing. Bc. Mária Rošková
Ing. Marek Vanga