Lesné ekosystémy nositeľmi 80 percent suchozemskej biodiverzity: Prísnu ochranu inicovali mnohokrát samotní lesníci
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Téma biodiverzity lesov dominovala v rámci politického dialógu na vysokej úrovni, ktorý sa konal tento týždeň v nemeckom Bonne pod hlavičkou FOREST EUROPE – ministerského procesu o ochrane lesov v Európe. Aj prostredníctvom online pripojenia sa ho zúčastnili viacerí vysokí predstavitelia európskych krajín. Signatármi FOREST EUROPE je celkovo 45 európskych krajín i Európska únia. Na svojom webovom sídle o tom informuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Podujatie podľa agrorezortu poskytlo platformu pre dialóg medzi politikmi, tvorcami politík, zástupcami vedeckej sféry, lesníckej praxe a mimovládnych organizácií v oblasti ochrany životného prostredia. Agrorezort zaslal sekretariátu FOREST EUROPE pri príležitosti konania podujatia svoje vyhlásenie.
Z politického dialógu vzišlo niekoľko záverov, ktoré by mali napomôcť hľadaniu riešení v otázkach ochrany a zachovania biodiverzity v európskych lesoch. Práve lesné ekosystémy sú totiž v celosvetovom meradle nositeľmi približne 80 percent suchozemskej biodiverzity.
Účastníci celoeurópskeho dialógu sa zhodli v názore, že zdravé a odolné lesy sú dôležitou súčasťou riešenia v boji proti zmene klímy i poklesu biodiverzity. Trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch je konceptom, ktorý dokáže zabezpečiť takéto lesy i rovnováhu medzi rôznymi ekosystémovými službami, ktoré od lesov požaduje spoločnosť vrátane ochrany klímy i biodiverzity.
Preto je potrebné venovať ochrane biodiverzity pozornosť vo všetkých lesoch, nielen v tých častiach a fragmentoch, ktoré sa nachádzajú v prísne chránených územiach. Prísna ochrana biodiverzity v najcennejších častiach prírody je bezpochyby dôležitá, preto bola v minulosti iniciovaná v mnohých prípadoch samotnými lesníkmi. V súčasnosti nám však iba takýto prístup trend celkového poklesu biodiverzity neodvráti.
Link na tlačovú správu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka: