Lesmedium a LES & Letokruhy v novom roku 2021 s novým CO2 projektom
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zdravíme Vás v novom roku 2021 s novým projektom. Dohodli sme sa s našim kamarátom Igorom Gorcom, že nám na rok požičia svoj prístroj aj svoj nápad merať domácu koncentráciu oxidu uhličitého. Budeme CO2 merať na našich cestách po Slovensku, ale aj pri návštevách našich kolegov v Českej republike, budeme CO2 merať na horách aj v dolinách, v lesoch aj v našich mestách.
Na meranie budeme používať prenosné certifikované zariadenie švajčiarskeho výrobcu Rotronic. Zatiaľ, čo aktivisti alebo nemenovaný denník uvádzajú koncentráciu CO2, ktorú merajú na najväčšej aktívnej sopke sveta Mauna Loa, my chceme uvádzať hodnoty, namerané na našej pologuli a v prostredí, v ktorom žijú naši čitatelia.
Koncentrácia CO2 bola 1.1.2021 o 12:00 hod. v nadmorskej výške cca 600 m n. m. 405 ppm (na sopke to bolo 415,23). To znamená, že na milión čiastočiek vzduchu bolo u nás 405 molekúl CO2 (ale tiež cca 780 000 molekúl dusíka alebo 209 000 molekúl kyslíka alebo napríklad 9 300 molekúl argónu).
Koncentrácia CO2 v normálnom sviežom vzduchu je 350-450 ppm, koncentrácia v miestnosti 400 až 1 200 ppm, 5 000 ppm CO2 je maximálna prípustná hodnota koncentrácie na pracovisku pri 8 hodinovom pracovnom dni., 38 000 ppm je koncentrácia CO2 v našom výdychu a nevoľnosť, zvracanie, strata vedomia a smrť prichádza pri koncentrácii väčšej ako 100 000 ppm.
Oxid uhličitý (CO2) je bezfarebný plyn bez zápachu, ktorý existuje v zemskej atmosfére. Spoločne s vodou je základom života na našej planéte a základom energetickej sebestačnosti našej civilizácie. Rastliny s pomocou slnečnej energie vytvárajú z oxidu uhličitého a vody cukry, ktoré sú základom našej potravy, kyslík, ktorý dýchame a vodu, ktorú pijeme. Tento proces poznáme pod názvom fotosyntéza: 6 CO2 + 12 H2O → C6H12O6 + 6 O2 + 6 H2O. Čím vyššia je koncentrácia CO2 vo vzduchu, tým rastliny lepšie a rýchlejšia rastú (ak majú dostatok vody, živín a nie je veľká zima).
Slnečná energia, naviazaná v uhľovodíkoch, je stále základom výroby energie pre našu civilizáciu. Oxidáciou uhľovodíkov teda vytvárame energiu nielen pre naše telá, ale aj pre naše elektrárne, autá, vlaky, lode, domáce kotolne, a pod. Vždy je to tá istá energia, ktorú si zo Slnka požičali rastliny, uložili ju do svojich pletív a ktorú dnes oxidáciou - horením uvoľňujeme pre našu potrebu. Tento proces je rovnaký pre drevo, uhlie, ropu, naftu, benzín, plyn...
Podiel CO2 v prírodnom okolitom vzduchu je asi 0,04 % alebo 400 ppm. CO2 je najťažší plyn vo vzduchu a napriek tomu exituje teória, že v horných vrstvách atmosféry vytvára oxid uhličitý skleníkový efekt, ktorý je hlavným vinníkom otepľovania našej planéty a zmeny počasia v posledných rokoch. Pokusy o kontrolu uhlíkovej bilancie sú hlavným reštriktívnym opatrením Európskej komisie, ktoré znižuje konkurencieschopnosť Európskej únie vo svete (bolo by dobré vedieť, prečo to tak je).
A ukladanie uhlíka do dreva pri raste našich lesov a pri výrobe drevených výrobkov je jediným funkčným riešením, ako znížiť koncentráciu CO2 vo vzduchu. A to je naša práca. Preto sme tento projekt zaradili medzi informácie, o ktorých si myslíme, že by ich lesníci a drevári mali mať. Dovidenia pri ďalších meraniach a článkoch nášho CO2 projektu.
Redakcia Lesmedium.sk a LES & Letokruhy