Kontroverzný proces posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb: Ochranári sa riadia usmernením z envirorezortu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Okresné úrady dostali koncom mája tohto roku Usmernenie generálnej riaditeľky sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky k postupu v konaniach podľa zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov pri obmedzení, zákaze alebo určení podmienok vykonávania hospodárskych činností. Dokument podľa našich informácií reaguje na rozličný postup okresných úradov pri posudzovaní nahlasovanej náhodnej ťažby a povoľovaní spracovania kalamity v chránených územiach po tom, ako od 1. januára 2020 nadobudli účinnosť dve novely – zákona o lesoch a zákona o ochrane prírody a krajiny.
V článkoch, vyjadreniach a stanoviskách lesných hospodárov a zástupcov vlastníkov lesov, ktoré sme publikovali na portáli Lesmedium.sk a v časopise LES & Letokruhy od začiatku tohto roka niekoľkokrát zarezonovalo, že legislatívne upravený proces nahlasovania náhodnej ťažby a jeho posudzovania a povoľovania orgánmi štátnej správy a organizáciami štátnej ochrany prírody vnímajú lesomajitelia a lesnícka prevádzka ako neakceptovateľný z hľadiska trvalo udržateľného obhospodarovania a ochrany najmä horských smrečín na Slovensku.
Dokument z envirorezortu, ktorého ambíciou je zjednotiť postup orgánov a organizácií štátnej ochrany prírody v kontroverznom procese posudzovania a povoľovania náhodných ťažieb v chránených územiach, zverejňujeme v prílohe k článku. Nechávame na čitateľov, aby si vytvorili vlastný názor na jeho obsah a dopad na lesy a lesníctvo. Lesník, ktorému sa podarilo dokument získať, vyjadril svoj názor zvýraznením tých pasáží, ktoré ho zaujali najviac.
Jozef Marko