Konferencia LignoSilva 2021: Prvé poznatky z Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vytvorenie Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu pod názvom LignoSilva je cieľom spoločného projektu Národného lesníckeho centra – Lesníckeho výskumného ústavu Zvolen a Výskumného ústavu papiera a celulózy a. s. v Bratislave. Projekt je prioritne zameraný na vybudovanie podpornej infraštruktúry a podporu, výskumných aktivít, ktoré budú tvoriť platformou pre bioekonomiku pre strednú Európu integrujúcu výskumný, vývojový a inovačný potenciál lesnícko-drevárskeho a celulózo-papierenského komplexu. Prvé výstupy projektu predstavili jeho riešitelia na konferencii LignoSilva 2021. Tlačovú správu Národného lesníckeho centra s týmito informáciami dnes dostali masmédií od Ing. et Ing. Jána Lichého, PhD. z referátu marketingu a komunikácie.
K tradičným konferenciám NLC - Lesníckeho výskumného ústavu Zvolen sa 28. 9. 2021 pridalo nové podujatie, 1. ročník konferencie LignoSilva 2021. Organizátormi konferencie boli Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen, Výskumný ústav papiera a celulózy a. s. (VÚPC) a Odbor lesníctva Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied. Zámerom organizátorov z centra excelentnosti LignoSilva bolo koncipovať program tak, aby konferencia priblížila prvé poznatky, ktoré riešitelia dosiahli pri riešení projektu Centrum excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva podporeného zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.
V rámci konferencie prezentovali riešitelia z partnerskej organizácie projektu VÚPC a. s., príspevky z oblasti recyklácie odpadového dreva, celulózo-papierenského spracovania dreva so zameraním na vývoj povrchovej úpravy papiera a využitia dendromasy pre výrobu 2G biopalív. Prvý blok prezentácií doplnili príspevky z NLC, zamerané na technológie energetického využitia dreva a jeho odpadu – popola ako využiteľnej suroviny pre hnojenie lesných porastov.
Program konferencie dal priestor aj ďalším riešiteľom z NLC – LVÚ Zvolen, ktorí účastníkov konferencie oboznámili s problematikou udržateľnej produkcie dreva a ochrany lesa v podmienkach klimatickej zmeny a rozvoja systémov pre podporu mapovania a rozhodovania v manažmente lesov. Tretí blok prednášok priniesol informácie o najnovších trendoch v zisťovaní stavu lesa s využitím mobilného laserového skenovania, radarových satelitných snímok a 3D skenovacích technológií pre detekciu chýb dreva so zameraním na optimalizáciu výťaže.
Konferencia sa uskutočnila v on-line prostredí s využitím moderného IKT vybavenia, ktorým disponuje NLC. Organizátori zabezpečili okrem vysokej odbornej úrovne konferencie aj dobrú organizačnú prípravu, čo dokumentuje aj to, že zborník z konferencie je už v elektronickej podobe k dispozícii na webovej stránke CE LignoSilva http://lignosilva.nlcsk.org/files/Zbornik_LignoSilva_2021.pdf