Konferencia Lesné semenárstvo, škôlkarstvo a pestovanie lesa 2023: Naplnené ambície organizátorov aj účastníkov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V dňoch 21. - 22. júna sa v Liptovskom Jáne uskutočnila medzinárodná konferencia Lesné semenárstvo, škôlkarstvo a pestovanie lesa 2023. Organizátormi boli Združenie lesných škôlkarov Slovenskej republiky a Národné lesnícke centrum, Lesnícky výskumný ústav Zvolen s podporou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, š.p. LESY Slovenskej republiky, OZ Semenoles Liptovský Hrádok a Slovenskej lesníckej spoločnosti. Cieľom konferencie bolo poskytnúť účastníkom najnovšie informácie o nových poznatkoch v oblasti lesného semenárstva a škôlkarstva, v umelej obnove a pestovaní lesa, o riešení tejto problematiky v zahraničí, konkrétne v Česku, Poľsku a v Nemecku.
Úvodnú prezentáciu Prípravky na ochranu rastlín na Slovensku predniesla Valéria Longauerová z NLC – LVÚ Zvolen. Po nej prezentovala výsledky testovania fungicídov v predsejbovej príprave osiva buka Gabriela Luptáková z OZ Semenoles Liptovský Hrádok. František Bednařík sa vo svojej prezentácii pokúsil odpovedať na otázku Lze urychlit předosevní přípravu a zvýšit výtěžnost osiva lípy malolisté (Tilia cordata Mill.)?, čo bolo predmetom výskumu špecialistov z Lesníckej a drevárskej fakulty, Mendelovej univerzity Brno a VÚLHM v.v.i. Strnady, VS Kunovice v Českej republike. Marta Mútňanová zo Sekcie ochrany prírody a krajiny, ŠOP SR hovorila nepôvodných druhoch drevín v kontexte ochrany prírody. Jej prezentácia vyvolala celý rad otázok a čulú diskusiu počas prestávky na kávu.
Po nej hovoril Adam Biernat z generálneho riaditeľstva štátnych lesov vo Varšave o hospodárení v štátnom podniku LASY PAŃSTWOWE s ohľadom na nepôvodné druhy. Pavel Vostál zo spoločnosti LESCUS Cetkovice z Českej republiky prezentoval príklady dobrej praxe pri produkcii reprodukčného materiálu a obnove lesa.
Zaslúženú pozornosť si získala prezentácia robota pre práce na obnovu lesa, zalesňovanie a rekultiváciu pôdy, ktorú predniesol člen výskumného tímu Jozef Walcyzk z Pôdohospodárskej univerzity v Krakove. Na projekte spolupracovali aj špecialisti z výskumného centra Technologického inštitútu poľnohospodárskych a potravinárskych technológií v Poznani.
Popoludňajší blok prezentácií otvorila Vlasta Knorová zo Sekcie lesného hospodárstva Ministerstvo zemědělství Praha s témou Národní program ochrany a reprodukce lesních dřevin v ČR. Po nej hovoril Roman Longauer z NLC – LVÚ Zvolen o semenných sadoch na zvýšenie odolnosti jaseňa voči chradnutiu.
O vplyve vlahového deficitu na sadbový materiál hospodársky významných lesných drevín a možnosti jeho zmiernenia v období po výsadbe hovoril Ivan Repáč z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Po ňom prezentovala Pavlína Máchová z VÚLHM, v. v. i., Strnady tému Využití biotechnologií v lesním hospodářství ČR.
Zachovanie lesných genetických zdrojov v rámci rôznych stratégii ochrany prírody na príklade Topoľa čierneho (Populus nigra L.) v Sasku. Po nej vystúpil s prezentáciou na tému Agrolesníctvo, zakladanie líniových vegetačných prvkov, zalesňovanie poľnohospodárskej pôdy – pravidlá poskytovania podpory na neprojektové opatrenia Strategického plánu SPP 2023 – 2027 Jaroslav Jankovič z NLC – LVÚ Zvolen.
Tému Kryokonzervácia ako inovatívny spôsob dlhodobého uskladnenie biologického materiálu v Banke semien lesných drevín prezentoval Vladimír Mačejovský z NLC – LVÚ Zvolen. Záverečná prezentácia v podaní Elenay Takáčovej z NLC – LVÚ Zvolen o vplyve Bactériosolu na vlastnosti pôdy v porovnaní s kvalitou semenáčikov jedle bielej po jednom roku aplikácie uzavrela popoludňajší blok. Po nej nasledovali prezentácie firiem a diskusia.
Programom druhého dňa konferencie bola odborná exkurzia. Účastníci navštívili OZ Semenoles, Škôlkarske stredisko Oravská Priehrada. Zaujímali sa o produkciu sadbového materiálu a obhospodarovanie semenných sadov. Ďalšou zastávkou bol OZ Tatry, LESY SR š. p., kde sa oboznámili s postupmi Prírode blízkeho hospodárenia v lesoch a prehliadli si Lesnícky náučný chodník v Oravskej Lesnej.
Konferencia naplnila ambície organizátorov i očakávania účastníkov. Program bol bohatý a pestrý, účasť hojná. Miriam Sušková zo Združenia lesných škôlkarov SR informovala, že už je známy aj termín konania budúcoročnej konferencie. Ostáva dúfať, že bude rovnako kvalitná a zaujímavá, ako bola tá tohtoročná.
Peter Gogola