Konfederácia európskych vlastníkov lesov: Znížená miera ťažby dreva prináša riziká zvyšovania nestabilných zásob uhlíka v lesoch
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska aktuálne publikuje na webe a sociálnej sieti stanovisko Konferederácie európskych vlastníkov lesov (CEPF) k Pravidlám Európskej únie, týkajúcim sa využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva (LULUCF). Európski vlastníci lesov vítajú iniciatívu Európskej komisie na hodnotenie nariadenia o LULUCF. Vlastníci lesov, ktorí obhospodarujú približne 60 % lesov EÚ, zohrávajú ústrednú úlohu pri prispievaní k úsiliu o zmiernenie zmeny klímy v celej EÚ.
„Súčasné nariadenie stavia lesy do pozície najdôležitejšieho suchozemského záchytu uhlíka, ktorého neustále rozširovanie je potrebné – nad rámec ostatných aspektov sociálnej a hospodárskej udržateľnosti. Je dôležité vnímať nariadenie v súvislosti so silnou potrebou prechodu na obehové biohospodárstvo založené na obnoviteľných zdrojoch energie.
CEPF je pevne presvedčená, že súčasný prístup neodráža plný potenciál LULUCF pri zmierňovaní zmeny klímy vrátane naliehavej potreby znížiť našu závislosť od fosílnych zdrojov alebo vzhľadom na súčasné potreby zachovania lesov prispôsobených zmene klímy a zaistenia bezpečnosti dodávok udržateľných lesných materiálov.
Splnenie ambícií stanovených v súčasnom nariadení je pre väčšinu krajín mimoriadne náročné, keďže sektor využívania pôdy rieši rastúce vplyvy zmeny klímy, ako sú suchá, prieniky škodcov, choroby, ako aj lesné požiare. Ťažkosti pri plnení cieľov v iných odvetviach produkujúcich emisie skleníkových plynov takisto zvyšujú dopyt po lesných záchytoch uhlíka.
Samotné meranie rozšírenia lesného záchytu uhlíka a obmedzenia ťažby v udržateľne obhospodarovaných lesoch spôsobuje, že ciele zmiernenia zmeny klímy nespĺňajú spoločenské očakávania a právne vymedzené ciele. Substitučný účinok produktov z vyťaženého dreva pochádzajúcich z udržateľne a aktívne obhospodarovaných lesov má mimoriadny význam pre riadenie politiky EÚ v oblasti klímy, v ktorej je zmysluplné zmiernenie zmeny klímy hnacou silou a faktorom umožňujúcim vidiecke hospodárstvo, ako aj obehové a lesnícke biohospodárstvo.
Kľúčový význam má kolektívna štruktúra budúceho politického rámca EÚ v oblasti zmierňovania zmeny klímy. Nariadenie o LULUCF musí byť aj naďalej dôležitým nástrojom pre odvetvia súvisiace s pôdou a je potrebné objasniť prepojenie s inými dôležitými nástrojmi politiky v oblasti klímy, ako je napríklad rámec certifikácie odstraňovania uhlíka.
Odklon nášho hospodárstva od fosílnych zdrojov si vyžaduje životaschopné, udržateľné alternatívy, ktoré budú v čo najväčšej miere pochádzať z domácich, obnoviteľných zdrojov. Rozširovanie horizontu materiálov lesného hospodárstva z udržateľných zdrojov ukazuje, že Európska únia dokáže nájsť uskutočniteľné a sľubné alternatívne materiály pre svoje hospodárstvo a zároveň posilniť svoju strategickú autonómiu.
Súčasný politický prístup spája lesné hospodárstvo s inými odvetviami produkujúcimi emisie skleníkových plynov prostredníctvom pravidla nulovej bilancie, ktoré umožňuje lesné hospodárstvo kompenzovať iné emisie. Stanovenie samostatných cieľov pre každé odvetvie vrátane lesného hospodárstva by mohlo byť stimulujúcim riešením, a to aj pre ambiciózne zníženie emisií v iných odvetviach produkujúcich emisie skleníkových plynov.
Znížená miera ťažby v udržateľne obhospodarovaných lesoch prináša riziká zvyšovania nestabilných zásob uhlíka v lesoch, ktoré sú náchylné na prírodné riziká, ako aj spúšťanie hospodárskeho úsilia o získavanie produktov z obnoviteľných zdrojov lesného hospodárstva z krajín mimo EÚ.
Zameranie na zásoby uhlíka by sa malo prehodnotiť aj vzhľadom na adaptáciu na zmenu klímy: optimalizovať rast a pestovať lesy odolné voči zmene klímy v podmienkach meniacich sa klimatických podmienok, čo môže viesť k dočasnému poklesu zásob uhlíka. Čiastočný presun lesných zásob uhlíka na zásoby uhlíka vo výrobkoch je dôležitým prístupom, ktorý treba zvážiť v budúcom rámci.
Revidovaný LULUCF by mal byť ústredným nástrojom, ktorý nasmeruje potenciál lesného hospodárstva na zmiernenie zmeny klímy a umožní jasné a transparentné riadenie zmierňovania zmeny klímy so zjednodušenými administratívnymi postupmi pre vlastníkov lesov. V odolnom a prosperujúcom vidieckom hospodárstve sú vlastníci lesov kľúčovými zainteresovanými stranami pri premene politických cieľov na zmysluplné opatrenia,“ uvádza sa v stanovisku CEPF.