Komplex ochranných lesov Horného Jelenca 17 rokov po likvidácii požiaru: Spomienka a poučenie
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Požiar vznikol 15. apríla 2007 v lokalite Kolomaznička medzi Horným a Dolným Jelencom. Príčinou požiaru boli poveternostné podmienky (extrémne sucho, vysoké teploty a vietor), ktoré v kombinácii s ľudským faktorom vytvorili komínový efekt jeho rýchleho šírenia. Požiar sa postupne rozšíril na plochu 120 ha v ťažko prístupnom teréne a poškodil 15 lesných porastov v správe bývalého Odštepného lesného závodu Slovenská Ľupča.
Fotografia prezentuje porastový komplex Kolomazníčka o výmere 12 ha z tohto roka. Požiar prevažne pozemný, pri ktorom zhorelo veľké množstvo suchého lístia, zanechal zhorenisko stojacich zlomov buka z bukových porastov slt. Fagetum dealpinum (extrémne vápencové bučiny). Stromy vo veku 140 - 180 rokov boli zlomené, vyvrátené a niektoré stoja na veľmi plytkej rendzine s vysokým podielom skeletu. Územie je veľmi lavinózne, pôdy sú náchylné na eróziu a len ťažko znova zalesniteľné.
Najväčším nepriateľom nástupu prípravných drevín je Calamagrostis varia. Príroda musí „pracovať“ so sukcesným vývojom. Hlúčiky a malé skupiny borovice slt. Pinetum dealpinum, ktoré sa zachovali po požiari, vykazujú dobrú vitalitu a sú hlavným drevinovým stabilizátorom. Tento lesný ekosystém sa napriek požiaru v dominantnej časti zachoval a tvorí v tomto období ostrovčeky klimaxového lesa. Za doterajšie obdobie sa buk cez prirodzenú obnovu zachováva v hlúčikoch resp. malých skupinách a pomaly sa rozširuje. Pri terajších klimatických podmienkach to bude „beh na veľmi dlhú trať“.
Poučenie: Požiaru je lepšie predchádzať, ako ho hasiť.
Milan Saniga, prof. em.