Komentár: Zákaz EÚ spôsobí zánik väčšiny strelníc a bude katastrofou pre poľovníkov a športových strelcov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V navrhovanom zákaze používania olovnatého streliva je výnimka pre strelnice za predpokladu, že implementujú „opatrenia manažmentu rizík“. Nová štúdia však ukazuje, že náklady na splnenie týchto rozsahov agentúra ECHA výrazne podhodnotila.
Celoeurópske obmedzenie používania olovnatej munície, ktoré požaduje Európska chemická agentúra (ECHA), si bude vyžadovať celkové náklady na modernizáciu vonkajších strelníc vo výške medzi 5,5 a 6,2 miliardy eur, čo je takmer šesťkrát viac ako odhad agentúry ECHA vo výške 1,094 miliardy eur – agentúra ECHA v skutočnosti veľmi podcenila potrebné náklady na tieto strelnice, aby boli v súlade s podmienkami výnimky stanovenými v návrhu.
V dôsledku toho budú nútené zatvoriť mnohé strelnice, čo vážne poškodí športových strelcov a poľovníkov v celej Európskej únii (EÚ).
Ďalším dôležitým aspektom je, že okrem Nemecka, ktoré už najmenej tri desaťročia investovalo do vonkajších strelníc, je percento existujúcich strelníc v EÚ-27 s dostatočnými finančnými prostriedkami na vykonanie modernizácie medzi nulou a 5%.
Výsledok? Ak Európska komisia nezohľadní žiadne alternatívne riešenia riadenia rizík, navrhované opatrenia a uložené náklady povedú k rozsiahlemu zatváraniu a obmedzeniu príležitostí na športovú streľbu, čím sa nielen európski športoví strelci dostanú do globálnej konkurenčnej nevýhody.
V prípade, že by sa navrhovaný zákaz olova implementoval tak, ako je navrhovaný, väčšina z 20 000 európskych strelníc by čelila finančne neúmerným výzvam na splnenie podmienok výnimky. Napríklad samotná inštalácia vodohospodárskeho systému na jednu strelnicu stojí až 100 000 eur, zatiaľ čo modernizácia jednej strelnice o lapač piesku môže presiahnuť 2,7 milióna eur. Okrem týchto problémov bude mať zákaz olova aj nepriaznivé účinky na dodávateľský reťazec.
V podstate, rovnako ako zákaz výroby tradičných spaľovacích motorov od roku 2035 alebo „pakt o zelených budovách“ sa zdá, že pod zámienkou ochrany ľudského zdravia a životného prostredia sa EÚ pustila do ďalšieho ideologického dobrodružstva s bezohľadným ignorovaním reality a dôsledkov.
Stojí za zmienku, že nariadenie REACH o používaní oloveného streliva na strelniciach sa vzťahuje len na civilné osoby. Vojenský personál a personál orgánov činných v trestnom konaní, ktorí spotrebúvajú oveľa väčší objem olovenej munície, najmä v súčasnej bezpečnostnej klíme, sú oslobodení.
Nariadenie teda nielenže nedosahuje svoje deklarované ciele, ale tiež diskriminuje používateľov, čo vyvoláva ďalšie obavy.
Návrh na obmedzenie olovenej munície agentúry ECHA je stále predmetom počiatočného skúmania Európskej komisie. Po prerokovaní a schválení Európskou komisiou budú mať Európsky parlament a Rada EÚ tri mesiace na schválenie konečného znenia (polovica roku 2025). Ak bude nariadenie prijaté, všetky obmedzenia sa majú postupne uplatňovať do roku 2029 – 2030.
Ing. Ján Krnáč