Komentár: Začarovaný kruh kritizovaných výziev, absentujúcich pripomienok a nedostatočných dotácií v lesnom hospodárstve. Ako z neho von?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Je to ako začarovaný kruh, v ktorom nie je ani jedna zo zainteresovaných strán spokojná s úrovňou čerpania disponibilných finančných prostriedkov z jednotlivých výziev na podporu lesného hospodárstva. Tvorcovia výziev hovoria o tom, že nedostávajú od potenciálnych prijímateľov konštruktívne pripomienky, ktoré by im umožnili nastaviť kritériá a podmienky čerpania dotácií tak, aby boli finančné prostriedky naplno a včas vyčerpané presne na ten účel, na ktorý sú určené.
Potenciálni prijímatelia zasa vyčítajú finálnym podobám výziev, že sú komplikované, neadresné a nepomáhajú tam, kde by mali a mohli. Procesu pripomienkovania sa nezúčastňujú preto, lebo pri plnení pracovných úloh v lesníckej prevádzke majú administratívy viac ako dosť a na ďalšiu im podľa ich slov neostáva čas. Argumentujú aj tým, že keď pripomienky zaslali, neboli akceptované a do výziev ich autori nezapracovali. Takže už nemajú ani chuť niečo pripomienkovať.
Z každého začarovaného kruhu sa ale dá pri troche dobrej vôle a adekvátnej snahy vystúpiť. Východiskom môže byť v tomto prípade vytvorenie pracovných skupín pre tvorbu a zadefinovanie jednotlivých výziev, zložených zo skúsených a rešpektovaných odborníkov z lesníckej praxe. Nominovali by ich stavovské organizácie ako sú Slovenská lesnícka komora, ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Slovenská poľovnícka komora, Združenie lesných robotníkov, Spolok taxátorov Slovenska, Slovenská agrolesnícka asociácia a ďalšie.
Z časového a obsahového hľadiska by bolo podľa názoru praktických lesníkov určite efektívnejšie, ak by tieto odborné autority z lesníckej praxe na spoločných pracovných stretnutiach pripomienkovali pripravené návrhy, diskutovali o nich a dohodli sa na finálnych podobách výziev, zameraných na účinnú podporu a dlhodobý rozvoj lesného hospodárstva, na reálnu pomoc pre vlastníkov a obhospodarovateľov lesov.
Jedno je isté, zmena v procese tvorby výziev a mechanizme ich pripomienkovania je nevyhnutná, pretože sa v súčasnosti sami pripravujeme o finančné prostriedky, ktoré lesné hospodárstvo na Slovensku bytostne potrebuje.
Jozef Marko