Komentár: Z Kokošovskej dubiny hrabina, z Bujanovskej dubiny bučina?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Už pred desiatimi rokmi som videl priamo v Národnej prírodnej rezervácii Kokošovská dubina, ako zmladenie hraba expanduje na úkor prirodzeného zmladenia vzácneho ekotypu Kokošovského duba, ktorý sa vyznačuje mimoriadne hustým drevom, výbornými mechanickými vlastnosťami a jednoduchou opracovateľnosťou. Vďaka tomu sa preslávil ďaleko za hranicami Slovenska. V súčasnosti už lesníci nepovedia tomuto maloplošnému chránenému územiu pri Prešove inak ako Kokošovská hrabina, pretože hrab z neho dub spoľahlivo vytláča. Štátni lesníci zachraňujú situáciu tak, že založili z porastov, ktoré sa nachádzajú mimo NPR-ky, semenné porasty. Z nich získavajú reprodukčný materiál na zachovanie vzácneho ekotypu Kokošovského duba.
Mestskí lesníci z Košíc sa zasa snažia zachrániť nemenej jedinečný ekotyp Bujanovského duba. Nikde inde na Slovensku nerastú tak vysoké duby s tak veľkými prírastkami drevnej hmoty ako práve v lokalite pri Ružíne. Avšak v Národnej prírodnej rezervácii Bujanovská dubina sú mestskí lesníci svedkami podobného scenára ako ich kolegovia zo štátneho podniku LESY SR pri Kokošovciach, ibaže dub z nej vytláča tentokrát buk. Pritom ide o vyše dvestoročné porasty, ktoré čoskoro prestanú fruktifikovať a tak chcú mestskí lesníci dosiahnuť zachovanie cenného ekotypu Bujanovského duba zberom semien, alebo vyťahovaním jeho náletu s preškôlkovaním v Lesnej škôlke Bujanov. Nedávno zorganizovali lesnícky deň za účasti štátnej správy lesného hospodárstva a ochrany prírody, štátnej ochrany prírody aj mimovládky, aby vysvetlili svoj zámer. V NPR-ke s bezzásahovými režimom nemôžu aktívne zberať ani reprodukčný materiál, ani zabezpečiť ochranu prirodzeného zmladenia vzácneho ekotypu duba oplotením vo väčších otvorených medzerách, vznikajúcich postupným odumieraním materského porastu.
Diskusia lesníkov a ochranárov v teréne ukázala, že cesta k záchrane Bujanovského duba priamo v maloplošnom chránenom území cez výnimky, povoľujúce aktívny lesnícky manažment, nevedie. Možno sa podarí prekategorizovať časť NPR-ky na 4. stupeň ochrany prírody a potom bude možné zrealizovať aj zamýšľané lesnícke opatrenia, ale zástupcovia mimovládky už avizovali, že s niečím takým súhlasiť nebudú. A tak je v Bujanovskej dubine najpravdepodobnejší scenár, známy už z Kokošovskej dubiny. Z nej sa predmet ochrany kvôli postoju ochranárov stráca, ale vďaka zodpovednej práci lesníkov sa ekotyp cenného Kokošovského duba darí zachovať, pretože rastie aj v tesnej blízkosti nedotknuteľného chráneného územia. Bujanovský dub chvalabohu tiež.
Jozef Marko