Komentár: Vlastníci lesov odmietajú, aby vybraná skupina ľudí profitovala na ich majetku. Ich nádejou sú prírodné parky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Keď som hovoril so zástupcami vlastníkov lesov v troch pozemkových spoločenstvách z Terchovej v Malej Fatre, posťažovali si, že ochranári realizujú projekty na ich súkromnom vlastníctve bez toho, aby ich o tom dopredu informovali a dali im možnosť na nich participovať, alebo mať z ochranárskych aktivít aspoň nejaký úžitok či finančnú kompenzáciu.
Lesomajitelia sú presvedčení o tom, že dokážu rovnako, a možno aj lepšie, chrániť prírodu na svojom vlastníctve, ako samotní ochranári. Sú schopní takisto plnohodnotne sprevádzať turistov za primeraný poplatok. Vedia tiež zmonitorovať za peniaze z eurofondov pobytové znaky veľkých šeliem na území, ktoré obhospodarujú.
Dokonale svoje vlastníctvo poznajú, takže majú prehľad o pohybe medveďov, rysov alebo vlkov. A hovoria, že ak dostanú oni tie isté peniaze, aké dostávajú ochranári, sami získajú a zaplatia odborníkov, ktorí zabezpečia projekty, monitoringy a vyhodnotenia, realizované ochrancami prírody a ekoaktivistami na ich pozemkoch, bez ich vedomia a spoluúčasti.
Vlastníci lesov, a nielen v Malej Fatre, nesúhlasia s tým, aby vybraná skupina ľudí profitovala takýmto spôsobom na ich vlastníctve a oni boli odignorovaní. Nechápu, prečo práve na vlastníctvo lesa akoby sa v právnom vedomí ochranárov nevzťahovalo ústavné právo vlastniť majetok. Pritom Ústava Slovenskej republiky jasne hovorí, že vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. A teda aj vlastníci lesov majú rovnaké práva ako trebárs vlastníci záhrad, sadov, polí alebo pasienkov.
Viete si predstaviť, že by niekto bez vášho vedomia a súhlasu prišiel k vám do záhrady, začal by vám oberať zo stromu jablká a keby ste sa ohradili, začal by vás ešte poučovať o tom, že ste tie jablká nemali ošetrovať postrekom, ale mali ste ich nechať, aby sami spadli zo stromu dole, hoci aj hnilé?! V prenesenom význame sa to vlastníkom lesov deje takmer vo všetkých chránených územiach. Česť výnimkám.
Vlastníci lesov v Národnom parku Malá Fatra, konkrétne v mimoriadne navštevovanej Vrátnej doline hovoria, že po turistoch ostáva najmä v okolí turistických chodníkov množstvo odpadu. A ten musia odpratať oni, vlastníci lesov, zo všetkých tunajších pozemkových spoločentiev. Pomáhajú im pri tom poľovníci, príslušníci horskej služby, jaskyniari, hasiči i hoteliéri. Ich skúsenosti sú ale také, že ochranár namiesto, aby neporiadok upratal, tak ho odfotografuje a zverejní na sociálnej sieti, ako nevhodne sa ľudia správajú v lese...
Lesomajitelia z Vrátnej dodávajú, že každý rok čistia studničky, okrem toho opravujú kríže, stavajú alebo renovujú altánky a lavičky pre turistov. A všetko bez toho, aby im za to niekto zaplatil. Chodím po Slovensku, stretávam sa s vlastníkmi lesov v rôznych regiónoch a môžem uviesť, že takáto skúsenosť z Malej Fatry nie je ojedinelá. Práve naopak.
Aj preto vidia vlastníci lesov v chránených územiach veľkú nádej v tom, že zákon im dáva príležitosť pretransformovať národné parky, alebo aspoň ich časti, na prírodné parky. Chcú v nich chrániť prírodu a zveľaďovať lesy v spolupráci s miestnymi obyvateľmi pre seba a pre celú spoločnosť.
Jozef Marko