Komentár: Reorganizácia štátnych lesov má priniesť posilnenie lesníckej prevádzky. Záujem o dôležitú pozíciu technika lesnej správy je ale miestami veľmi slabý
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Od 1. januára tohto roka vstúpila do platnosti organizačná zmena v štátnom podniku LESY SR na úrovni odštepných závodov, lesných správ a lesných obvodov. Nechajme teraz bokom jej načasovanie, ktoré je podľa niektorých zamestnancov kvôli uzávierkam, auditom a podobným zákonným povinnostiam nešťastné. Iní sa domnievajú, že nech by bola urobená k akémukoľvek dátumu, reorganizácia by tak či onak nemohla byť bezproblémová.
Nižší počet lesných správ (zo 129 ostalo 93) a zvýšenie počtu lesníkov na lesných obvodoch o 67 pracovných miest sledovalo jeden z hlavných cieľov organizačnej zmeny – posilnenie vonkajšej lesníckej prevádzky. Niektorí vyčítajú tejto zmene prílišnú radikálnosť, hoci je zrejmé, že k nej muselo dôjsť. Napríklad aj preto, že medzi výmerami lesných správ bola predtým obrovská disproporcia – hospodárili na plochách od 2 000 do 13 000 hektárov.
Plynulejšou cestou k zefektívneniu fungovania najväčšieho lesníckeho subjektu u nás by bol postupný zánik tých odštepných závodov, ktoré dlhodobo dosahovali záporné hospodárske výsledky. Zamestnanci by takýto postup určite prijali s väčším pochopením a bez veľkej nervozity, ktorá charakterizuje atmosféru na odštepných závodoch a lesných správach v súčasnom období nastavovania a zabehávania nového systému organizácie práce. Ale kocky sú už hodené a nemá zmysel debatovať o tom, čo by bolo, keby...
V súčasnosti je organizačná štruktúra lesníckej prevádzky na zlúčených odštepných závodoch nastavená tak, že lesné správy majú 8 – 13 lesných obvodov. Významne stúpa dôležitosť pozície technika lesnej správy, pričom jeden technik má vykonávať funkciu ťažbára a pestovateľa pre 3 – 4 lesné obvody. Narastá i administratívne zaťaženie ľudí vo vonkajšej prevádzke, zvýraznené tým, že LESY SR hospodária aj na lesných pozemkoch iných vlastníkov.
A stúpajú tiež nároky na pozíciu technika lesnej správy, pretože do roka majú mať všetci absolvované skúšky odbornej spôsobilosti odborného lesného hospodára, čo môže predstavovať problém, pretože jednou z podmienok ich absolvovania je 5-ročná odborná prax. Možno aj preto je podľa našich infomácií na niektorých odštepných závodoch veľmi slabý záujem o tieto pracovné pozície.
Z toho je zrejmé, že vedenie štátneho podniku a vedenia odštepných závodov budú musieť aj tento problém za pochodu vyriešiť, aby reorganizácia splnila to, pre čo bola zrealizovaná.
Jozef Marko