Komentár: Odkaz ministrov z FOREST EUROPE Slovensku
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pripomeňme si ešte raz, aké významné medzinárodné lesnícke podujatie sa konalo minulý týždeň v hlavnom meste Slovenska. Bolo vyvrcholením 5-ročného slovenského predsedníctva v medzivládnom politickom procese na úrovni ministrov pan-Európskeho priestoru. „Budúcnosť, akú si želáme – lesy, aké potrebujeme,“ tak znelo sprievodné motto oboch rokovacích dní 8. ministerskej konferencie FOREST EUROPE, ktorej sa zúčastnilo približne 200 účastníkov zo 40 európskych štátov a 2 pozorovateľských krajín (Austrália a Čína). Do diskusie sa zapojilo aj 15 pozorovateľských organizácií, ako je FAO, Environmentálny program OSN, zástupcovia vlastníkov lesov v Európe, Európske združenie PRO Silva, certifikačné schémy FSC a PEFC a mnohé ďalšie.
Skrátka, skutočne reprezentatívna spoločnosť, najvyššie fórum. Jeho závery je teda potrebné brať maximálne vážne, pristupovať k ich napĺňaniu s plnou zodpovednosťou a nevykladať si ich po svojom, ako sa to komu hodí. Poďme si teda z textu Bratislavskej deklarácie ministrov zdôrazniť to, čo vlastníci a obhospodarovatelia lesov na Slovensku opakovanie hovoria politikom, médiám a verejnosti, pretože to považujú za najdôležitejšie:
- Lesy a ich trvalo udržateľné obhospodarovanie v Európe zohrávajú kriticky dôležitú úlohu pri dosahovaní Agendy 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj a jej rozvojových cieľov, globálnych cieľov pre lesy Strategického plánu OSN pre lesy, a pozitívne prispievajú k realizácii cieľov Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy a Parížskej dohody, Katovickej deklarácie o lesoch, Dohovoru OSN o boji proti vysušovaniu pôdy a Dohovoru o biologickej diverzite, ako aj Zelenej dohody Európskej únie.
- Lesy a ich trvalo udržateľné obhospodarovanie plnia zásadnú úlohu pri ochrane životného prostredia vrátane biodiverzity, biotopov, pôdy, vodných zdrojov, klímy a kvality ovzdušia. Realizácia trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch zabezpečuje ochranu pralesov a klimaxových lesov.
- Zvýšená frekvencia a závažnosť poškodení spôsobených víchricami, požiarmi, suchami, škodlivými organizmami a ochoreniami ovplyvňujú schopnosť lesov plniť ich rôznorodé funkcie.
- Trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch je zásadným prístupom na posilnenie úlohy lesov pri zmierňovaní vyššie zmienených negatívnych trendov.
- Lesy, lesníctvo a naň nadväzujúce odvetvia sú kriticky dôležité pre dosiahnutie vyššej udržateľnosti a odolnosti našej spoločnosti. Predstavujú významný potenciál pre trvalo udržateľný hospodársky a sociálny rozvoj, ktorý vytvára zelené pracovné miesta, príjem a poskytuje živobytie najmä vo vidieckych a prímestských oblastiach.
Takže kľúčovým pojmom je trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov s jeho pevne stanovenými a medzinárodne rešpektovanými kritériami. V prijatých dokumentoch reprezentatívneho európskeho fóra (deklarácia a rezolúcia) sa nepíše o bezzásahu, samovývoji a prírode blízkom hospodárení v lesoch. To je myslím, vzhľadom na slovenské variácie v ochrane a obnove lesov, najdôležitejší odkaz ministerskej konferencie FOREST EUROPE Slovensku.
Jozef Marko