Komentár: Najdôležitejšia je harmonizácia legislatívy a vzťahov medzi lesníctvom a ochranou prírody, ale aj postavenia odborného lesného hospodára
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Po rokoch čakania máme na Slovensku priestor na systémovú zmenu v oblasti správy prírodných zdrojov. Všetci dobre viete, že sa tento dlho očakávaný stav pre nás lesníkov nerodil ľahko. Museli sme vynaložiť veľké úsilie, aby sme si mohli začať plniť svoje sny o našom krásnom povolaní, ktoré je zároveň aj naším poslaním.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba nám umožnil stretnutie so štátnym tajomníkom Filipom Kuffom na pôde ministerstva životného prostredia. Hoci mal pracovné povinnosti, predsa sa nám s ním podarilo stretnúť na inom mieste a vymeniť si zopár informácii a námetov. S radosťou prijal informáciu, že sa stretnutie so štátnym tajomníkom vydarilo a počíta so spoluprácou s odbornou stavovskou organizáciou - našou Slovenskou lesníckou komorou pri riešení dôležitých odborných záležitostí.
Štátnemu tajomníkovi Filipovi Kuffovi som predstavil lesníčky z Lesnej správy Gabčíkovo, ktoré majú veľký podiel na tom, že sme neprišli o ďalšie územia štátnych lesov, ktoré by prešli v prípade schválenia Národného parku Podunajsko pod štátnu ochranu prírody a zúčastňovali sa všetkých stretnutí na pôde Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Ing. et Ing. Mária Katona a Ing. Lenka Matejdesová vykonali kus dobrej práce a pri samotných stretnutiach im prisľúbil možnosť stretnutia aj Richard Takáč, vtedy ešte ako opozičný poslanec a dnes minister pôdohospodárstva.
Ich aktivita spojila veľa ľudí najmä z Bratislavy - športové vodácke kluby, rybárov, poľovníkov, podnikateľov, poľnohospodárov a iných. A keďže sú aj veľké ochranárky životného prostredia, dnes im patrilo aj miesto na rokovaní na pôde ministerstva životného prostredia. Štátny tajomník nás privítal aj s riaditeľkou služobného úradu. Prebrali sme témy, ktoré nás trápia pri správe prírodných zdrojov, ako sú:
- spolupráca so štátnou správou, kde nám vysvetlil ako fungujú okresné úrady a ako boli usmerňované bývalým vedením, zároveň nás informoval sa o súčasnom stave ich fungovania,
- financovanie mimovládnych organizácií, postupy ako fungujú a možnosti pre právnické osoby v súkromnom prostredí, bola nám prisľúbená pomoc pri zapojení sa záujemcov o rôzne podpory,
- schválenie nového Národného parku Podunajsko momentálne nie je na programe,
- témy okolo možného vystúpenia súkromných spoločností z Národných parkov a vytvorenie prírodných parkov,
- možnosti vystúpenia zo sústavy NATURA2000, čo predstavuje veľmi náročný proces z časového hľadiska,
- možnosti agrolesníckych schém, ktoré žiaľ takmer nikto nemal záujem kvôli byrokracii využiť,
- aktuálne spracovávania kalamít v národných parkoch, kde sa obhajujú správy národných parkov tým, že chceli zmeniť drevinové zloženia lesov. To sme chceli aj my, no žiaľ lesníkom to nebolo umožnené. Vyjadrenia k spracovávaniu kalamít dáva samotná organizácia samej sebe a tento stav sa musí zmeniť.
Najdôležitejšou úlohou oboch ministerstiev zostáva harmonizácia legislatívy, všetkých vzťahov medzi ochranou prírody a lesníctvom a vytvorenie prostredia, v ktorom nebudú zúčastnené strany v konflikte záujmov. Či dôjde k vytvoreniu nového ministerstva je otázne.
Zároveň sme odovzdali kompletný dokument Ministerstvu životného prostredia SR, ktorý odovzdáme aj Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby obe ministerstvá z úcty k lesníctvu a správe prírodných zdrojov vytvorili prostredie pre lepší život a prácu.
Zásadná úloha zostane ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zharmonizovaním postavenia odborného lesného hospodára vo vzťahu k všetkým zúčastneným subjektom. V súčasnosti je stavaný tento inštitút do pozície štatistu a veľakrát o tom, čo sa má a ako sa má v lese robiť, rozhodujú ľudia bez potrebnej kvalifikácie. Obhospodarovatelia sa tak právom pýtajú, na čo im vlastne je odborný lesný hospodár.
Preto je potrebná systémová zmena. V súčasnosti máme šancu prispieť k zharmonizovaniu celého systému v lesníctve a aj vaše podnety k tomu môžu prispieť. Prečo používam slovo zharmonizovanie? Lebo ním nič nemôžete pokaziť, nikoho neuráža, neobviňuje a neodsudzuje a som presvedčený, že pomôže obnoviť lesníctvo a zlepšiť vzťahy medzi všetkými v našom rezorte.
Ing. Róbert Gombárik
Zdroj: Status autora na sociálnej sieti
Titulok a redakčná úprava: Lesmedium.sk