Komentár: Kto, komu, za čo a najmä ako to v parlamentných voľbách ešte spočíta
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Poslanci odmietli najväčšiu papierovú petíciu na ochranu prírody. Spočítame im to vo voľbách, tvrdí dnes Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK na portáli Aktuality.sk. Podľa jeho slov chcú teraz ochranári jednotlivé body z petície presadiť v parlamente postupne.
Pripomeňme si, že poslanci Národnej rady SR odmietli petíciu Za lepšiu ochranu prírody hlasovaním 24. marca tohto roka. Petíciu podpísalo 103 782 ľudí a do parlamentu ju predložilo Lesoochranárske zoskupenie VLK v októbri minulého roka. Aktivisti v nej požadovali zredukovanie základných režimov ochrany v chránených územiach na dva. Navrhujú územia s prísnou ochranou (bezzásahové územia) a územia s aktívnou ochranou (manažované územia). Výmeru prísne chránených území požadovala petícia stanoviť minimálne na desať percent výmery Slovenskej republiky do roku 2030.
Ekoaktivisti sú teda rozhorčení a vyhrážajú sa poslancom, ktorí nehlasovali za ich petíciu, že im to spočítajú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Zrejme ich dosť prekvapilo, že napriek silnému vplyvu na súčasnú vládnu koalíciu a v mainstreamových médiách neboli so svojim návrhom úspešní.
A možno ich prekvapí ešte viac, keď uvidia výsledky volieb. Nebudú v nich totiž jediní, ktorí to chcú zákonodarcom a vládnucim politickým stranám spočítať. Tentokrát to bude ale odpočet robený z iného uhla pohľadu na ochranu lesov a rozvoj slovenského vidieka, ako majú tí, ktorí presadzujú na desiatich percentách Slovenska divočinu (terminológia J. Lukáča na sociálnej sieti).
Vlastníci a obhospodarovatelia lesov, odborní lesní hospodári, lesníci, poľovníci, živnostníci pracujúci v lesoch, spracovatelia dreva, dotnuté samosprávy, podnikatelia a zamestnávatelia, členovia stavovských organizácií a profesijných združení, obyvatelia horských a podhorských oblastí, ktorí nesúhlasili s predloženým návrhom novely zákona o ochrane prírody a krajiny a najmä so spôsobom, akým bola takzvaná reforma národných parkov v Národnej rade SR pripravená, presadzovaná a nakoniec aj schválená, si zapamätajú iný dátum: 14. december 2021.
Takže uvidíme, kto, komu, za čo a najmä ako to v budúcich parlamentných voľbách poslancom a politickým stranám, zodpovedným za súčasný vývoj v prístupe k trvalo udržateľnému hospodáreniu v lesoch, aktívnej ochrane lesov a kvalite života ľudí na vidieku, ešte spočíta.
Jozef Marko